Aktualności
Podróż w czasie do 1920 roku
2014.03.20 10:25
Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Muzeum w Ossowie w powiecie wołomińskim stanie się unikatowym w skali Polski miejscem. W ramach działalności ośrodka edukacyjno-kulturalnego prezentowana tu będzie pamięć o wydarzeniach lat 1919–1921.
Park Kulturowy „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku” powstał w 2009 r. Poświęcony jest wydarzeniom związanym z wojną polsko-bolszewicką. Jego misją jest ochrona wartości kulturowych obszaru działań bojowych pod Ossowem i Leśniakowizną, które miały tam miejsce 13–14 sierpnia 1920 r., a także utworzenie zintegrowanego systemu ochrony i upamiętnienia pobojowisk, pól bitewnych i zabytków wraz z centrum informacji historyczno-turystycznej.
Obecnie w parku znajduje się m.in. cmentarz poległych w 1920 r. wraz z kaplicą, miejsce upamiętnienia śmierci ks. Ignacego Skorupki oraz pawilon ekspozycyjny, w którym prezentowana jest historia Bitwy Warszawskiej. Tu także 15 sierpnia w rocznicę polskiego zwycięstwa odbywają się główne uroczystości wraz z widowiskiem plenerowym –
rekonstrukcją Bitwy Warszawskiej 1920 r. Od ubiegłego roku działa darmowa wypożyczalnia rowerów, na których turyści mogą zwiedzać park.
Już niebawem, w miejscu trwale związanym z ,,Cudem nad Wisłą”, rozpoczną się prace modernizacyjne pawilonu ekspozycyjnego. Przyznane przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dofinansowanie pozwoli m.in. na remont i wyposażenie budynku. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor Parku Kulturowego – Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 Maksym Gołoś.
Głównym założeniem projektu modernizacji jest nowa aranżacja przestrzeni. Na odwiedzających czekać będą multimedialne prezentacje nawiązujące do tematyki Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ponadto obiekt zostanie wyposażony w nowoczesny punkt informacji turystycznej, tzw. infokiosk. Aby zwiększyć dostęp do aktualnych informacji dotyczących tego, co się będzie działo nie tylko w muzeum, ale i w regionie, zostaną wdrożone mobilne aplikacje na telefon komórkowy. Rozbudowana zostanie dotychczasowa strona internetowa – www.ossow1920.pl. Dodatkowo, w ramach przyznanej dotacji przygotowany będzie film dokumentalny z wywiadami i opowiadaniami uczestników „Cudu nad Wisłą”.
Z puli środków europejskich inwestycja otrzyma prawie 270 tys. zł dofinansowania, a całkowity koszt projektu wyniesie niemal 325 tys.
Liczba wyświetleń: 574
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.