Aktualności

Prorozwojowe prace nad grafenem

2014.03.31 16:00 , aktualizacja: 2014.04.01 15:33

Autor: , Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała

Grafen na skalę przemysłową – to ucieleśnienie marzeń o gospodarce opartej na wiedzy. Już niedługo prace nad tego typu materiałami prowadzone będą na znacznie szerszą skalę w specjalistycznym ośrodku badawczym – Centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz dyrektor instytutu dr Zygmunt Łuczyński.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego konsekwentnie wspiera i promuje innowacyjne pomysły oraz prorozwojowe inicjatywy. Dzięki przyznanej przez zarząd województwa unijnej dotacji w wysokości 36 mln zł zrealizowany zostanie pierwszy etap tworzenia centrum. Jednostka będzie działać w ramach Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych[1]. Pracujący w placówce naukowcy opatentowali metodę wytwarzania wyjątkowo dużych płytek grafenu[2] o wysokiej jakości.

 

Polska technologia wytwarzania grafenu jest jedną z wiodących w skali światowej. Jego produkcja na skalę przemysłową daje niezwykłe możliwości rozwoju gospodarczego. W centrum będą prowadzone badania nad metamateriałami, kryształami fotonicznymi, nanokompozytami, w szczególności nad grafenem. To jedna z najbardziej innowacyjnych, rozwojowych i perspektywicznych dziedzin w badaniach światowych.

 

I etap tworzonego nowoczesnego centrum o wysokim potencjale badawczym obejmuje utworzenie nowych i modernizację istniejących w ITME laboratoriów. Zakupiona będzie także nowoczesna aparatura badawczo-naukowa. Aby zapewnić pełną współpracę z innymi ośrodkami badawczymi – zarówno z kraju, jak i z zagranicy – zainstalowana będzie niezbędna do prowadzenia badań odpowiednia infrastruktura teleinformatyczna.

 

W przyszłości, w ramach kolejnych inwestycji w ITME, powstanie nowy budynek laboratoryjny, w którym zostanie ulokowana główna część Centrum grafenu i innowacyjnych nanotechnologii z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami specjalistycznymi, salami konferencyjnymi. Wyposażone zostaną one w infrastrukturę technologiczną i badawczą, którą tworzyć będzie najnowocześniejszy, unikalny, a jednocześnie bardzo czuły sprzęt naukowo-badawczy.

 

 

[1] Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych jest ośrodkiem badawczym, specjalizującym się w opracowywaniu nowych materiałów i badaniu ich właściwości oraz możliwości wykorzystania w nauce i gospodarce. ITME wytwarza między innymi różnego rodzaju kryształy do zastosowania w elektronice i optoelektronice. Prowadzi też prace nad materiałami nowej generacji. Jednym z nich jest grafen, w badaniach nad którym ITME należy do światowej czołówki. Instytut jest przytaczany jako jeden z liderów wśród 18 najważniejszych światowych ośrodków badania grafenu, obok takich potentatów jak Stanford University, Cornell University czy MIT.

 

[2] Grafen – jedna z alotropowych form węgla ma niezwykłe właściwości, należą do nich: ogromna wytrzymałość, elastyczność, wielka ruchliwość elektronów i, co za tym idzie, doskonała przewodność cieplna i elektryczna. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie: od półprzewodników – z szansami na szybkie układy scalone i pamięci o „wiecznej” trwałości, przez ekrany dotykowe, ogniwa słoneczne nowej generacji, detektory gazów, po materiały kompozytowe, a więc tworzywa sztuczne przewodzące ciepło i prąd elektryczny, możliwe do wykorzystania m.in. w przemyśle lotniczym czy kosmicznym.

 

Liczba wyświetleń: 574

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.