Aktualności

Industrialne Mazowsze w Żyrardowie

2014.04.01 11:20

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już wkrótce w Żyrardowie turyści będą mogli zobaczyć jak na początku XX w. wyglądała produkcja tkanin lnianych. Umowę w tej sprawie podpisali członek zarządu województwa Wiesław Raboszuk oraz władze Żyrardowa.

 

Żyrardów to miasto nierozerwalnie związane z przemysłem włókienniczym i produkcją tkanin. Działania promocyjne miasta są silnie związane właśnie z tą dziedziną. Wyrazem tego jest realizacja projektu „INDUSTRIALNE MAZOWSZE, żyrardowskie cuda techniki-ekspozycja maszyn włókienniczych”, realizowanego przy udziale środków unijnych w ramach RPO WM. Jego wartość to prawie 600 tys. zł. Wysokość dofinansowania, jakie otrzyma miasto wyniesie blisko 500 tys. zł.

 

Projekt zakłada uruchomienie nowej atrakcji turystycznej w postaci ekspozycji maszyn włókienniczych, uruchomienie portalu turystycznego miasta, połączonego ze szlakiem industrialnym oraz przygotowanie bezpłatnego przewodnika, map i programów zwiedzania.W dawnej fabrycewyrobów lnianych w Żyrardowie powstanie multimedialna i interaktywna ekspozycja urządzeń włókienniczych. W skład muzeum wejdą maszyny, przy użyciu których tworzono tkaniny na początku XX w. Będą to m.in. krosna, snowadło taśmowe, klejarki osnów, barwiarka, suszarka tkanin, sanforyzarka oraz wiertarka słupowa z roku ok. 1900 i tokarka z 1905 r.

  • fot. Wojciech Starzak
  • fot. Wojciech Starzak
  • fot. Wojciech Starzak

Liczba wyświetleń: 551

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.