Aktualności

Fort Włochy zmienia oblicze

2014.04.04 15:15 , aktualizacja: 2014.04.04 15:54

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.arch.Urząd Dzielnicy...
fot.MJWPU
fot.MJWPU

Już wkrótce na terenie figurującego w rejestrze zabytków Fortu Włochy powstanie ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna i sportowa. Decyzją zarządu województwa projekt otrzymał unijne wsparcie w wysokości 500 tys. zł. Umowę w tej sprawie podpisali członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski.

 

Fort Włochy został wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX w. jako jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa. Przeznaczony był do osłony linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść do Warszawy od zachodu. Dzięki projektowi m.st. Warszawy niszczejący ostatnio fort zyska nowe oblicze. W ramach inwestycji odtworzone zostaną historyczne narysy wału głównego i fosy, a jego teren zostanie kompleksowo uporządkowany. Turyści będą mogli korzystać z nowo wybudowanej drogi fortecznej, która będzie pełnić rolę ścieżki spacerowej. Trasa dla spacerowiczów zostanie zbudowana również w fosie fortu. Dodatkowo w ramach projektu powstanie 600-metrowa ścieżka rowerowa. Inwestycja przewiduje udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

Dzięki realizacji projektu dzielnica zyska nowy teren rekreacyjno-sportowy. Na terenach fortu organizowane będą imprezy sportowe i wydarzenia rekonstrukcyjno-historyczne, np. turniej łuczniczy, zloty pojazdów militarnych czy harcerskie. Planowane są wycieczki rowerowe, Ursynowski Piknik Rowerowy i „czwartki kolarskie”. Ponadto rewitalizacja obiektu przyczyni się do upowszechniania historii zabytków wojskowości, promocji wojskowej techniki i myśli technicznej w Polsce.

 

Opracowane zostaną również materiały promocyjne, w tym mapka Warszawy z zaznaczonymi ścieżkami edukacyjnymi, rekreacyjnymi i kulturalnymi wraz z folderem (również dla niedowidzących). Utworzona będzie też dedykowana zakładka na stronie um.warszawa.pl promująca projekt.

Liczba wyświetleń: 511

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.