Aktualności

Płońsk uczcił bohaterów wydarzeń 1794 r.

2014.04.04 16:00 , aktualizacja: 2014.04.07 10:19

Autor: opr.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

220 lat temu pod Racławicami rozegrała się jedna z najważniejszych bitew w dziejach Rzeczypospolitej. Uroczystości upamiętniające wydarzenie, połączone z jubileuszem 22-lecia powstania gminy, zorganizowano w Płońsku.

                                                                        

4 kwietnia 1794 r. powstańcza armia pod wodzą Tadeusza Kościuszki, licząca zaledwie 6200 ludzi, w tym 1920 kosynierów krakowskich, stoczyła całodzienną walkę z oddziałami rosyjskimi generała Aleksandra Tormasowa zagradzającymi jej drogę w kierunku Warszawy. Zwycięstwo pod Racławicami miało ogromne znaczenie – było pierwszym zwycięstwem powstania, a duży rozgłos nadany tej wiktorii miał poważne następstwa polityczne i moralne. Stało się sygnałem do podjęcia walki o wolność na terenie całej Rzeczypospolitej.

 

Obchody rocznicowe w Płońsku, z udziałem m.in. marszałka Adama Struzika, rozpoczęły się od  odsłonięcia pomnika oddającego hołd bohaterom Bitwy pod Racławicami oraz złożenia wieńców. Odprawiono również uroczystą mszę świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła.

 

– Kościuszko wyciągnął pomocną dłoń do chłopów, ale to oni, jako kosynierzy pod Racławicami, jako powstańcy styczniowi, jako żołnierze Batalionów Chłopskich, zaświadczyli o gotowości i chęci współrządzenia krajem. Dzisiejsze idee pomocniczości i solidarności, na których powinna opierać się Unia Europejska, są niczym innym jak powrotem do myśli Kościuszki i jego zastępców. Wielki wódz również uważał, że tylko wspólna Europa może zapewnić pokój narodom europejskim, tak potrzebny do prawidłowego rozwoju gospodarczego i kulturowego – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Wydarzeniu towarzyszył koncert papieski w wykonaniu artystów scen warszawskich. 

 

 

 

Liczba wyświetleń: 414

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.