Aktualności

Pustki na kontach Mazowsza!

2014.04.15 15:10 , aktualizacja: 2014.04.15 16:19

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W efekcie działań Ministerstwa Finansów, które ściągnęło z kont Mazowsza 61 mln zł na rachunkach województwa zostało zaledwie kilkanaście milionów złotych.

 

11 kwietnia Ministerstwo Finansów doprowadziło do zablokowania kont samorządu województwa. Celem była egzekucja ok. 61 mln zł niezapłaconej przez województwo grudniowej raty „janosikowego”. Samorząd nie miał wówczas wystarczająco wysokich dochodów z tytułu CIT, aby finansować zadania własne i płacić „janosikowe”. Mimo tych argumentów Ministerstwo Finansów nie zgodziło się na umorzenie ostatnich rat. W zamian rozpoczęło procedurę egzekucyjną, której efektem było zabranie z kont Mazowsza niemal wszystkich zgromadzonych tam środków.

 

Podstawą do zajmowania kont Mazowsza są przepisy, które miesiąc temu zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją. Ministerstwo Finansów nie widzi w tym jednak sprzeczności. Jego działania są destrukcyjne. Stawiają pod znakiem zapytania realizację zadań, do których został powołany na mocy prawa samorzad województwa – m.in. finansowanie przewozów kolejowych, prowadzenie dziesiątek instytucji kultury, remonty i modernizacje dróg. Właśnie do 15 kwietnia samorząd województwa powinien przekazać m.in. 19 mln zł dla swojej spółki „Koleje Mazowieckie”, 1,3 mln zł dla jednostek budżetowych oraz 54 mln zł na kwietniową ratę „janosikowego”. W efekcie działań podjętych przez Ministerstwo Finansów nie będzie mógł się z tego wywiązać. Za 10 dni województwo powinno zrealizować kolejne płatności – m.in. przekazać 6,2 mln zł dla jednostek budżetowych, 5 mln zł dla instytucji kultury, 9 mln zł dla jednostek oświatowych i 1,4 mln zł dla WKD.

 

Przepisy o „janosikowym” powstały w 2003 r. w celu wyrównywania dysproporcji rozwojowych pomiędzy województwami w czasach, kiedy regiony nie korzystały jeszcze z unijnych pieniędzy. Przez te lata największy region w Polsce oddał pozostałym województwom 6,3 mld zł. Aby wywiązywać się z tego obowiązku musiał się zadłużać. Tak było np. w styczniu tego roku, kiedy do połowy miesiąca z CITu na konta województwa wpłynęło ok.7  mln zł, a rata „janosikowego”, wyniosła 54 mln zł.

 

4 marca br. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności tych przepisów z Konstytucją RP.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1119 kB, Liczba pobrań: 250

Liczba wyświetleń: 1005

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.