Aktualności

Nowoczesna oczyszczalnia w Dąbku

2014.05.07 16:00 , aktualizacja: 2014.05.09 12:57
Autor: opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
arch.KOMR w Dąbku
arch.KOMR w Dąbku
arch.KOMR w Dąbku

Otwarto nowo wybudowaną biologiczno-mechaniczną oczyszczalnię w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku (powiat mławski). Samorząd Województwa Mazowieckiego przekazał na tę inwestycję blisko 0,5 mln zł.

 

Oczyszczalnię biologiczno-mechaniczną typu Mikroreaktor wykorzystującą technologię opartą na działaniu osadu czynnego z pełną stabilizacją osadów zbudowano w KOMR w Dąbku w 1993 r. Niestety, po wieloletnim funkcjonowaniu pogorszył się stan urządzeń i instalacji oczyszczalni, a także jej wydajność. Ośrodek borykał się również z trudnościami w utrzymaniu właściwych parametrów ścieków oczyszczonych oraz ze sporymi kosztami eksploatacyjnymi. Dzięki otrzymanej dotacji (prawie 510 tys. zł z budżetu województwa oraz 400 tys. zł w ramach dotacji z WFOŚiGW) w placówce funkcjonuje już nowoczesna oczyszczalnia o zwiększonej wydajności, generująca niskie koszty utrzymania oraz spełniająca wymagania ochrony środowiska.

 

Nowo wybudowana kompaktowa oczyszczalnia posiada przepustowość 50 m3/dobę. Działa w oparciu o technologię zanurzonego złoża tarczowego w formie biodysków charakteryzującą się wysoką odpornością na nierównomierność dopływu i stopnia zanieczyszczenia ścieków, prostą, nieskomplikowaną obsługą i bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej. Moduł jest jednostką prefabrykowaną. Oczyszczalnia jest w pełni zautomatyzowana, dzięki czemu nie potrzebuje stałego nadzoru, dodawania biopreparatów oraz gwarantuje najniższe koszty eksploatacji (moc silnika to tylko 370W). Praca urządzeń jest niesłyszalna dla otoczenia, a także nie wydziela przykrych zapachów (brak dodatkowej wentylacji). Dzięki zastosowanej technologii w przypadku wystąpienia awarii energii elektrycznej trwającej 2-3 dni praca urządzeń nie ulega zakłóceniom, a rozruch następuje automatycznie.

Liczba wyświetleń: 735

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.