Aktualności

Darz Bór!!!

2014.05.09 09:30

Autor: GDLP, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Lasy Państwowe mają już 90 lat! To prawie wiek historii licznych zmian, odbudowy kraju z ruin, wojny, trzech ustrojów politycznych, rewolucji technologicznych… Ten sam czas w życiu lasu to niewiele. Bywa, że mniej niż jedno pokolenie drzew…

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe powołano w 1924 r. i od tego czasu tworzy zręby polskiego leśnictwa. Łączą produkcję drewna z potrzebami ekologicznymi i społecznymi, oraz zrównoważoną gospodarką leśną.  Obecnie Lasy Państwowe to największa organizacja zarządzająca lasami publicznymi w Europie.

Jubileusz jest świętem wszystkich leśników, przyrodników i przyjaciół lasu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Część oficjalną w centrum kultury rozpoczęło przypomnienie krótkiej historii lasów. W obchodach uczestniczyła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. Gratulując leśnikom jubileuszu podkreśliła, że na Mazowszu nie tylko sukcesywnie rośnie świadomość związana z koniecznością racjonalnego eksploatowania lasów, ale przede wszystkim kształtuje się model gospodarki oparty na przemyślanej i kompetentnej ochronie trwałości naturalnego dziedzictwa. Przypomniała, że województwo mazowieckie jest znane jako region zieleni i naturalnych krajobrazów, często uważanych za kwintesencję polskiej przyrody. Na Mazowszu lasy zajmują aż 20 procent powierzchni i w przeciwieństwie do wielu regionów Europy są powszechnie dostępne. Mamy też wysokie standardy ochrony środowiska i jedno z pierwszych miejsc w Europie pod względem wielkości chronionych obszarów. Zachowanie tych naturalnych krajobrazów to zasługa Lasów Państwowych.

 

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Liczba wyświetleń: 392

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.