Aktualności

Warecki pałac odzyskał dawny blask

2014.05.16 16:30 , aktualizacja: 2016.11.30 15:02

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Pobierz: Fot. Janusz Kreczmański
  • Pobierz: Fot. Piotr Stańczyk
  • Pobierz: Fot. Waldemar Tereszkiewicz
  • Pobierz: Fot. Janusz Kreczmański
  • Pobierz: Fot. Janusz Kreczmański
  • Pobierz: Fot. Piotr Stańczyk
  • Pobierz: Fot. Piotr Stańczyk

Dzięki dotacji unijnej udało się zmodernizować zabytkowy pałac w Warce oraz otaczający go historyczny park. Zgromadzone w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego eksponaty prezentują się teraz wspaniale.

 

Prace polegały na modernizacji budynku muzeum oraz konserwacji zabytków i zbiorów muzealnych, które zostały dodatkowo zdigitalizowane. Stworzono elektroniczne katalogi muzealne, a ofertę programową muzeum wzbogacił portal internetowy i wirtualny przewodnik po zespole muzealno-parkowym.

 

Ważnym elementem inwestycji było wybudowanie Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Będą w nim prowadzone lekcje muzealne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, multimedialne i bardziej rozbudowane projekty. Zlokalizowano tu również pomieszczenia administracyjno-edukacyjne i usługowe, dzięki czemu całe wnętrze pałacu jest dostępne dla zwiedzających.

 

Muzeum w Warce ma niepowtarzalnego patrona – Kazimierza Pułaskiego – bohatera Polski i USA. Dzięki tej postaci obiekt muzealny w Warce stał się swoistym „Centrum polsko-amerykańskim”. Historia Pułaskiego przyciąga nie tylko turystów z Polski, ale także Polonię i Amerykanów. Zaplanowano więc wydzielenie archiwum Polonii, dzięki czemu muzeum będzie mogło zainteresować swoją ofertą szczególnie Polonię amerykańską.

 

Projekt dofinansowano z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013. W jego uroczystym otwarciu po remoncie uczestniczył m.in. wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Tytuł projektu: Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce
Wartość projektu: 16 775 985,16  zł
Kwota dofinansowania:7 838 321,11  zł
Beneficjent: powiat grójecki

 

Liczba wyświetleń: 547

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.