Aktualności

Mazowsze inwestuje w szlaki turystyczne

2014.05.20 12:15 , aktualizacja: 2014.05.20 12:33
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała
fot.Martyna Pierzchała

Dzięki unijnemu dofinansowaniu na terenie gminy Kampinos powstaną dwa nowe szlaki turystyczne – wodny i pieszo-rowerowy z możliwością uprawiania zimą narciarstwa biegowego. Natomiast w ramach europejskiego wsparcia Parafia Rzymskokatolicka św. Zygmunta w Słomczynie (pow. piaseczyński) zmodernizuje szlak pielgrzymki rzecznej.

 

Łączna wartość dofinansowania projektów to prawie 1 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałkowie Leszek Ruszczyk i Wiesław Raboszuk oraz beneficjenci.

 

Szlak św. Zygmunta

 

Szlak pielgrzymki rzecznej wiodący przez Parafię Rzymskokatolicką św. Zygmunta zostanie przebudowany tak, aby turyści i pielgrzymi mogli w pełni korzystać z walorów przyrodniczych i poznawać najcenniejsze zabytki znajdujące się na terenie parafii. Modernizacja obejmie trasę 7 km od Słomczyna do Gassów drogą pieszą oraz 143 km od Gassów do Katedry Płockiej drogą wodną po Wiśle. W ramach projektu zakupionych zostanie 5 tradycyjnych drewnianych łodzi. Szlakiem wodnym będzie można pielgrzymować od kwietnia do końca października.

 

Realizacja projektu obejmie też prace remontowe w Domu Pielgrzyma. Zmodernizowana zostanie instalacja sanitarno-kanalizacyjna, ułożone podłogi, wymieniona stolarka okienna, a także wyremontowana jadalnia. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Turyści i pielgrzymi będą mogli skorzystać z profesjonalnej informacji turystycznej w postaci map i przewodników opisujących najważniejsze zabytki terenu oraz z tzw. książeczki pielgrzyma. Powstanie również strona internetowa pozwalająca m.in. na wcześniejszą rezerwację miejsc w Domu Pielgrzyma.

 

Tytuł projektu: Szlak św. Zygmunta – etap I

Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka św. Zygmunta w Słomczynie

Całkowita wartość projektu: 567 110 zł

Kwota dofinansowania: 482 043,50 zł

Działanie: 6.2 Turystyka

 

Szlaki na terenie gminy Kampinos (pow. warszawski zachodni)

 

Jeden z nich – ,,Utrata’’ – to odcinek biegnący na odcinku Prusy – Żelazowa Wola – Konary. Miłośnikom kajakarstwa zostanie udostępniona wypożyczalnia sprzętu. Dla grup szkolnych zostanie stworzona specjalna oferta edukacyjna ,,Młyn nad Utratą’’ wykorzystująca nowo powstały szlak wodny.

 

Kolejny – „Cztery Krajobrazy” to szlak o długości ok. 10 km, zlokalizowany będzie na terenie miejscowości Prusy-Zawady i Granica. To odpowiednie miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową, a zimą – doskonały teren dla miłośników narciarstwa biegowego. Zostanie też udostępniona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Ze szlaku będzie można korzystać przez cały rok.

 

W ramach promocji projektu zostaną zorganizowane imprezy plenerowe pod nazwą „Kampinoskie  Dziady”. Na mieszkańców i turystów czekać też będą rajdy rowerowe oraz gry terenowe. Oprócz map i przewodników po gminie Kampinos  zostanie wydana książka kucharska ,,Kampinoskie Smaki’’.

 

Tytuł projektu: Rozwój turystyki w Gminie Kampinos – kampinoski produkt turystyczny – Kampinowskie Szlaki etap I

Beneficjent: Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy

Całkowita wartość projektu: 587 836,40 zł

Kwota dofinansowania: 466 085,95 zł

Działanie: 6.2 Turystyka

Liczba wyświetleń: 578

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.