Aktualności

IX GRENADIER za nami

2014.05.26 11:20 , aktualizacja: 2015.09.15 11:31

Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Wojciech Starzak
  • Fot. Wojciech Starzak
  • Fot. Wojciech Starzak
  • Fot. Wojciech Starzak
  • Fot. Wojciech Starzak
  • Fot. Wojciech Starzak
  • Fot. Wojciech Starzak

Pokazy i prezentacje gier bitewnych, prelekcje, inscenizacje dwóch wojen światowych i Powstania Warszawskiego oraz zabytkowe opancerzone wozy bojowe – to wszystko czekało na pasjonatów militariów podczas IX największej imprezy rekonstrukcyjnej na warszawskim Bemowie.

 

Grenadier to święto miłośników gier strategicznych i historii wojskowości. Co roku gracze, rekonstruktorzy oraz widzowie zjeżdżają się z różnych stron Polski, a także z zagranicy. Odbywają się turnieje i pokazy gier strategiczno-historycznych, pokazy musztry i fechtunku, wystawy makiet, prelekcje, warsztaty plastyczne dla dzieci i całych rodzin, inscenizacje historyczne oraz pokazy sprzętu wojskowego. Tego nie zabrakło również na tegorocznej imprezie.

 

Podczas spotkania zaprezentowano gry strategiczne, m.in. Kampania wrześniowa 1939 (modele w skali 1:72); System Scramble (modele w skali 1:600) De Bellis Antiquitatis (DBA) oraz „Ogniem i Mieczem”. Miłośnicy historii mogli uczestniczyć w prelekcjach multimedialnych oraz pokazach wojennych filmów dokumentalnych. Zaprezentowano również makiety dioram historycznych, a najlepsza z nich została nagrodzona pucharem przyznanym przez wicemarszałka Wiesława Raboszuka.

 

Tegoroczne inscenizacje odbyły się pod hasłem: „3 ROCZNICE – 3 BITWY”. Uczestnicy konwentu mogli obserwować jak wyglądały walki podczas I wojny światowej, walki na przedpolach Warszawy we wrześniu 1939 r. oraz podczas Powstania Warszawskiego 1944. Grupy rekonstrukcyjne przygotowały bardzo widowiskowe starcia z wybuchami oraz użyciem ciężkiego sprzętu bojowego. W inscenizacje zaangażowanych było ponad 300 rekonstruktorów z całej Polski oraz Białorusi i Litwy. Imprezie towarzyszyły również pokazy walk powietrznych z okresu I i II wojny światowej.

Liczba wyświetleń: 722

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.