Aktualności
Razem dla technologii kosmicznych
2014.05.29 14:55 , aktualizacja: 2014.05.30 09:12
Autor: Dorota Łucja Cichocka na podst. materiałów WAT, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- fot. Joanna Kulhawik
- fot. Joanna Kulhawik
- fot. Joanna Kulhawik
- fot. Joanna Kulhawik
- fot. Joanna Kulhawik
W sali Senatu Wojskowej Akademii Technicznej zainaugurowano działalność Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej. W uroczystości, oprócz przedstawicieli dwudziestu siedmiu firm przystępujących do formowania klastra, uczestniczył marszałek województwa Adam Struzik, a także przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencji Rozwoju Przemysłu, Agencji Rozwoju Mazowsza oraz Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Klaster jest zgrupowaniem działających w sektorze inżynierii kosmicznej i satelitarnej, niepowiązanych ze sobą przedsiębiorców oraz organizacji badawczych i instytucji otoczenia biznesu. Ich wspólnym celem jest stymulowanie działalności innowacyjnej poprzez korzystanie ze wspólnego zaplecza technologicznego w tym obszarze, wymianę wiedzy i doświadczeń, przyczynianie się do transferu technologii, tworzenia sieci powiązań oraz rozpowszechniania informacji wśród przedsiębiorców wchodzących w jego skład.
Uznanie dla inicjatywy powołania klastra wyraził marszałek Adam Struzik. Dokonując krótkiej prezentacji potencjału Mazowsza stwierdził m.in. że 30% potencjału naukowego Polski znajduje się na Mazowszu. Powiedział, że technologie kosmiczne odgrywają coraz większą rolę w gospodarce, zwiększeniu jej konkurencyjności i innowacyjności oraz wspieraniu zrównoważonego rozwoju zarówno w skali Unii Europejskiej jak i w ujęciu regionalnym. Dzięki nim pojawiają się możliwości wykorzystania osiągnięć kosmicznych w wielu dziedzinach życia codziennego. Przypomniał, że województwo mazowieckiego mając tego pełną świadomość już w 2008 r. stało się regionem założycielskim i członkowskim stowarzyszenia Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne – NEREUS. Mazowsze wspiera rozwój polityki kosmicznej, w tym także tworzenie nowych usług na rzecz swoich mieszkańców, a także stara się implementować rozwiązania i technologie satelitarne do codziennego użycia poprzez angażowane się w realizację projektów.
Liczba wyświetleń: 797
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.