Aktualności

Kolejne pieniądze na turystykę i na naukę

2014.06.03 12:45 , aktualizacja: 2014.06.07 09:01
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM
fot. archiwum UMWM

Rozwój infrastruktury turystycznej w Konstancinie oraz rozwój nowych technologii bio-tech-med to główne założenia projektów, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości ponad 4,4 mln zł. Dokumenty w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciele beneficjentów.

 

Konstancin-Jeziorna słynie z walorów przyrodniczo-krajobrazowych – rezerwatów, parków, pomników przyrody. Znajduje się w obszarze należącym do Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Dzięki obecności wód leczniczych miasto charakteryzuje się wyjątkowym mikroklimatem.


Gmina od dawna stawia na rozpowszechnianie lokalnych atrakcji turystycznych. Aby lepiej je wypromować Konstanciński Dom Kultury postawił na usługi informacyjne i turystyczne, a także na poprawę dostępności oferty dla turystów niepełnosprawnych. Tę inwestycję wesprze 500 tys. zł z UE.

 

Rozszerzona oferta polegać będzie na stworzeniu strony internetowej, na której znajdzie się baza danych o noclegach i gastronomii w gminie. Zaprojektowane zostaną nowe szlaki turystyczne, w tym szlaki tematyczne, dotyczące dziedzictwa kulturowego i historycznych miejsc. Szlaki będą do pokonania zarówno pieszo, jak i rowerem.

 

Wnioskodawca podejmie się również budowy bazy zabytków Konstancina i okolic. W ramach projektu opublikowane zostaną materiały informacyjne i edukacyjne, takie jak: przewodniki, pamiątki, mapy, dwie książki „Historia Konstancina-Jeziorny” oraz „Wycinanka Polska”. Na terenie gminy ustawione zostaną info-kioski z informacją turystyczną. Dodatkową atrakcją dla turystów będzie organizacja ekspozycji multimedialnej pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Konstancina” oraz ekspozycji plenerowej.

 

Już wkrótce, dzięki realizacji unijnego projektu, osiem mazowieckich przedsiębiorstw, cztery jednostki naukowe, trzy instytucje otoczenia biznesu oraz jednostki samorządu terytorialnego rozwiną i zintensyfikują swoją współpracę w ramach Mazowieckiego Klastra BioTechMed. Całkowita wartość projektu to ponad 5,5 mln zł, unijne dofinasowanie sięga aż 85 proc. inwestycji. W Mazowieckim Klastrze BioTechMed skupione są firmy z kilku branż m.in. biotechnologicznej, medycznej, farmaceutycznej i bioinżynieryjnej, a także firmy zajmujące się technologiami ICT w medycynie. Działalność klastra administrowana jest przez BTM Mazowsze Sp. z o.o. – spółkę typu not-for-profit.

 

Projekt zakłada utworzenie dwóch platform:
– platformy kooperacji: w jej ramach będą podejmowane działania aktywizujące kontakty między członkami klastra, a także tworzone powiązania kooperacyjne. Efektem mają być wspólne usługi i produkty poszerzające ofertę rynkową firm. Ponadto członkowie klastra będą mogli dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zadaniem platformy będzie promocja Mazowsza, w oparciu o silny ośrodek o profilu biomedycznym, a także budowa marki i wizerunku klastra na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym,
– platformy transferu technologii: w jej ramach wsparty zostanie proces komercjalizacji technologii opracowywanych przez członków klastra. Platforma umożliwi realizowanie procesu selekcji, pre-inkubacji i inkubacji wybranych projektów o potencjale rynkowym oraz wesprze proces tworzenia spółek celowych typu spin-off lub start-up. Członkowie klastra dzięki platformie będą mogli uzyskać wsparcie przy pozyskiwaniu specjalistycznych usług doradczych w zakresie innowacji i nowych technologii (w tym patentowania i zarządzania własnością intelektualną) oraz zewnętrznego finansowania rozwoju projektów na bardzo wczesnym etapie (np. weryfikacji pomysłu).

 

Współpraca w ramach klastra pozwoli wprowadzić na rynek nowe technologie wypracowane przez tę branżę.Mazowsze stanie się konkurencyjne w dziedzinie bio-tech-med. Nowe firmy, powstające w wyniku komercjalizacji prac badawczych i stworzą kolejne miejsca pracy. Ze względu na specyfikę branży, odkrycia mogą osiągać poziom przełomowy.

Liczba wyświetleń: 658

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.