Aktualności

Weselnie na Kurpiach

2014.06.23 12:05 , aktualizacja: 2014.06.23 12:25

Autor: Anna Maria Skorża, Wprowadzenie: Anna Maria Skorża

Co roku w czerwcu do Kadzidła zjeżdżają miłośnicy folkloru kurpiowskiego. To właśnie tu w sercu Kurpiowszczyzny organizowane jest sławne Wesele Kurpiowskie. Wspólne świętowanie zaślubin młodej pary i udział w ludowych obrządkach weselnych to już niemal tradycja. Wszyscy uczestnicy i widzowie stają się gośćmi weselnymi, mogą kosztować potraw regionalnych oraz tańczyć z  nowożeńcami. W tym roku przysięgę złożyli Natalia i Dominik.

 

W ramach VI Światowego Zjazdu Kurpiów odbyło się Wesele Kurpiowskie i Ogólnopolski Festiwal Folklorystyczny. W pierwszym dniu imprezy goście mogli wysłuchać twórczości zespołów folklorystycznych z Polski, Bułgarii i Serbii oraz wziąć udział w zabawie tanecznej.

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się natomiast widowiskiem weselnym "Wybiór do Ślubu" w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka" z Kadzidła zaś w samo południe w kościele parafialnym pw. św. Ducha odbyła się uroczystość zaślubin, którą celebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Po mszy barwny korowód przeszedł ulicami Kadzidła do sceny w zagrodzie kurpiowskiej, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. Tam publiczność obejrzała tradycyjne, ludowe obrzędy weselne: oczepiny, toczenie chleba, wianowanie – zbieranie na czepek, gonienie po zastolu. Były też liczne przemowy i toasty. Wesele Kurpiowskie urozmaicił jarmark rękodzielniczy z pracami artystów i twórców ludowych, pokazy kowalstwa oraz wesołe miasteczko. Nie zabrakło również przysmaków kuchni regionalnej.

 

Światowy Zjazd Kurpiów był także okazją do wręczenia przez wicemarszałka Wiesława Raboszuka i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbietę Lanc czterech Pamiątkowych Medali „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Medalami uhonorowani zostali: Sabina i Mieczysław Mąka, Barbara Mamajek, firma „SIZER” z Kadzidła oraz Zakład Torfowy „KARASKA” Henryk Skowroński.

  • źródło: www.eostroleka.pl źródło: www.eostroleka.pl
  • źródło: www.eostroleka.pl
  • źródło: www.eostroleka.pl źródło: www.eostroleka.pl
  • źródło: www.eostroleka.pl źródło: www.eostroleka.pl
  • źródło: www.eostroleka.pl źródło: www.eostroleka.pl
  • źródło: www.eostroleka.pl źródło: www.eostroleka.pl

Liczba wyświetleń: 564

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.