Aktualności

I posiedzenie Konwentu Marszałków w województwie lubelskim

2014.07.04 12:10 , aktualizacja: 2014.07.04 13:04

Autor: UMWL, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.arch.UMWL
fot.arch.UMWL

W Muzeum Lubelskim na Zamku trwa posiedzenie Konwentu Marszałków RP. Pierwszego dnia omówione zostały kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski i przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentuje członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Gośćmi obrad byli minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

 

Bezpieczeństwo energetyczne Polski to temat otwierający obrady konwentu. Jako samorządy powinniśmy świadomie budować swoją regionalną niezależność energetyczną. Odpowiedzialna polityka energetyczna to stosowanie nowych technologii, wykorzystanie posiadanych zasobów i surowców energetycznych oraz wykorzystanie potencjału źródeł odnawialnych regionów – zaznaczył marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski. – Rozmowa na temat bezpieczeństwa energetyczne jest obecnie jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez całą Europę - podkreśliła podsekretarz stanu Ilona Antoniszyn-Klik.

 

O inwestycjach w małe i przydomowe OZE mówił prezes zarządu Instytutu Energii Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski. Zgodnie z podpisaną w kwietniu Umową Partnerstwa, w perspektywie finansowej 2014–2020, około 15 proc. środków z funduszy UE zostanie przeznaczone na sektor energetyki. Jednym z celów wskazanych przez Komisje Europejską jest wspieranie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach. Promowane będzie efektywność energetyczna i użycie OZE w przedsiębiorstwach oraz wspieranie efektywności energetycznej i wykorzystania OZE w sektorze publicznym i mieszkaniowym.

 

Pierwszy dzień obrad w Lublinie zamknęła dyskusja o przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Założenia Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz korzyści wynikające ze sprzedaży bezpośredniej przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.

 

Marszałkowie przyjęli stanowisko w sprawie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Liczba wyświetleń: 536

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.