Aktualności

Kolejne czarne punkty nad wodą

2014.07.16 11:25 , aktualizacja: 2015.03.31 12:03

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Jolanta Nalewajk
  • Fot. Jolanta Nalewajk
  • Fot. Jolanta Nalewajk
  • Fot. Jolanta Nalewajk
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. UMWM
  • Fot. arch. UMWM

Od początku roku na Mazowszu utonęły 43 osoby, w tym 9 w Warszawie. Jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza są miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Urząd marszałkowski w porozumieniu z Komendą Stołeczną Policji i Komendą Wojewódzką Policji od 5 lat oznakowuje je specjalnymi tablicami. W tym roku do 90 istniejących punktów dołączy 12 nowych.

 

Lato to czas, kiedy chętnie wypoczywamy nad wodą. Niestety, to także okres tragicznych w skutkach wypadków nad akwenami. Najczęściej dochodzi do nich na tzw. dzikich plażach. W ubiegłym roku odnotowano wyjątkowo dużo utonięć – aż 62 na terenie Mazowsza i 37 na terenie Warszawy i okolic. Była to większa liczba niż w 2 ostatnich latach. Również ten rok nie zapowiada się dobrze.

  

Alkohol i brawura to niestety nadal główne przyczyny wypadków nad wodą. Coraz więcej niebezpiecznych zdarzeń wynika też z braku świadomości, jak wielkie zagrożenia – szczególnie dla najmłodszych i niedoświadczonych pływaków – kryją tylko pozornie spokojne wody – powiedział podczas briefingu prasowego marszałek Adam Struzik. 

 

 

– Każdego roku zdarzają się przypadki, w których zapominamy o najważniejszym – o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wówczas radosny wypoczynek zamienia się w dramat. Wśród najczęstszych przyczyn utonięć są m.in. chęć popisania się swoimi umiejętnościami i odwagą, słabe rozeznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności pływania, alkohol, ale także brak właściwego nadzoru dorosłych nad podopiecznymi. Policjanci pełnią służbę przez 24 godziny na dobę. Zawsze w gotowości do udzielenia pomocy. Niestety czasami bezwzględny żywioł, jakim jest woda, pokazuje swoją przewagę nad ludźmi. I dopiero wówczas pojawia się refleksja, jak niewiele trzeba było zrobić, by zapobiec nieszczęściu. Refleksja, której ceną jest czyjeś życie– mówił komendant stołeczny policjinadinsp. Dariusz Działo.

 

Forma tablic jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.

 

W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 12nowych czarnych punktów wodnych. W Warszawie i okolicach staną dwa nowe znaki – w Wawrze kąpielisko przy ul. Ks. Szulczyka i w Błoniuprzy akwenie „glinki”. Kolejne trzy zostaną postawione w powiecie łosickim przy rzece Bug i przy gliniance. Dwa następne w powiecie mławskim przy wyrobisku pożwirowym i poglinianym. Reszta znaków będzie ustawiona w Markach przy stawie „Kruczek”, w Ciechanowie przy wyrobisku, w Kuźmach przy Wiśle, w Brzuze przy rzece Orzyc, w Goryniu przy rzece „Radomska tama” i w Boryszewie przy rzece Bzurze.

 

Środki na wyprodukowanie tablic zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca – wytypowały obie komendy policji.

Liczba wyświetleń: 717

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.