Aktualności

W powiecie radomskim powstanie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolniczego

2014.07.30 15:15 , aktualizacja: 2014.07.31 12:02
Autor: MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Urząd Gminy Przytyk
fot.Urząd Gminy Przytyk
fot.Urząd Gminy Przytyk
fot.Urząd Gminy Przytyk

Dzięki unijnej dotacji na terenie gminy Przytyk powstanie miejsce, w którym lokalni producenci płodów rolnych będą sprzedawać swoje produkty. Na ponad 5 ha powierzchni znajdą się budynki i infrastruktura drogowa wraz z potrzebnymi mediami o łącznej wartości ponad 10,3 mln zł. Unijne dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013.

 

Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciele gminy Przytyk – Dariusz Wołczyński i skarbnik Anna Rogulska.

 

Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego to pierwsze tak zorganizowane miejsce handlu w tej części województwa. Tworzyć je będą utwardzony plac o nawierzchni betonowej, dwie zadaszone wiaty stalowe z przeznaczeniem dla handlu, rampa załadowcza oraz budynek administracyjno-socjalny, wyposażony w meble biurowe i sprzęt komputerowy. Plac zostanie przystosowany do składowania płodów rolnych – wykonane zostaną przyłącza do sieci energetycznej, wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Położone zostaną nawierzchnie parkingów, miejsc handlowych oraz placów postojowych. Także droga pożarowa, wjazd, place załadunku przy rampie, manewrowe i chodniki dla ruchu pieszego zyskają nowe nawierzchnie.

 

Ważnym elementem projektu będzie zakup i montaż wagi samochodowej, a także systemu kontroli wjazdu (szlabanów zintegrowanych z sygnalizacją świetlną przy wadze samochodowej) i automatów biletowych ustawionych przy wjeździe.

 

Planowana inwestycja – zrealizowana w miejscowości Słowików – pozwoli rolnikom, również z sąsiednich gmin, takich jak: Potworów, Klwów, Zakrzew, Przysucha i Radzanów, rozwijać działalność handlową. Producenci będą mieli dogodne warunki do sprzedaży swoich produktów, z powodzeniem będą mogli korzystać z nowych form dystrybucji towarów, a klienci – bezpośredni dostęp do zakupu świeżych owoców i warzyw. 

 

Tytuł projektu: Przygotowanie terenów pod utworzenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego

Nazwa Beneficjenta: gmina Przytyk

Całkowita wartość projektu: 10 330 472,48 zł

Kwota dofinansowania: 8 780 901,61 zł

Działanie 1.3. Kompleksowe przygotowanie terenów pod działalność gospodarczą

 


Gmina Przytyk położona jest w powiecie radomskim. To teren typowo rolniczy, słynący m.in. z uprawy papryki – wytwarza się tu 80 proc. krajowej produkcji. W Przytyku organizowane są również Ogólnopolskie Targi Papryki skupiające producentów i handlowców tego warzywa. Region słynie także z upraw ogórków, pomidorów, fasoli, kopru, rzodkwi, cukinii, kalafiora, truskawki, kapusty, brukselki i sałaty. Znajdziemy tu również sady owocowe oraz uprawy porzeczek i malin.

Liczba wyświetleń: 969

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.