Aktualności

150. rocznica stracenia Romualda Traugutta

2014.08.06 13:20 , aktualizacja: 2014.08.06 14:00

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Na stokach warszawskiej Cytadeli – 5 sierpnia 1864 r. – stracony został dyktator powstania styczniowego Romuald Traugutt. W 150. rocznicę jego śmierci odbyły się uroczystości upamiętniające postać generała oraz innych przywódców powstania styczniowego.

 

 – W celi nr 20 X Pawilonu, osławionego carskiego więzienia, ostatni przywódca i dyktator powstania styczniowego spędził kilka końcowych miesięcy życia. Skazany na karę śmierci wraz ze swoimi czterema towarzyszami, rankiem 5 sierpnia 1864 r. został z niej wyprowadzony – karty historii przybliżył obecnym na uroczystości, kierownik Muzeum X Pawilonu Jerzy Wągrodzki. Dodał, że jest to obecnie najważniejsza cela w budynku dawnego więzienia politycznego z epoki zaborów.

 

Delegacje złożyły kwiaty w celi Romualda Traugutta. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali: wicemarszałek Wiesław Raboszuk, radny Krzysztof Skolimowski oraz Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Zbigniew Czaplicki.

 

Uroczystość była doskonałą okazją do zapoznania się z dobiegającymi końca pracami  rewitalizacyjnymi w Cytadeli. Modernizacja możliwa jest dzięki pozyskanym przez placówkę środkom z Unii Europejskiej w ramach projektu pn.: „Kompleksowa poprawa oferty kulturalnej i wzrost dostępności do kultury obiektów Muzeum Niepodległości w Warszawie poprzez rewitalizację i modernizację oddziału – Cytadeli Warszawskiej – w szczególności X Pawilonu, XI Pawilonu, Bramy Bielańskiej i dziedzińca”.

Liczba wyświetleń: 884

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.