Aktualności

Drzewa polskiej wolności w Puszczy Kampinoskiej

2014.08.08 10:25 , aktualizacja: 2019.05.09 14:05
Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Milena Szymańska
fot. Milena Szymańska
fot. Milena Szymańska

Dęby Wolności upamiętniające 25. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r. oraz dalszych przemian demokratycznych w Polsce i na świecie zostały zasadzone na Mazowszu przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, przy udziale m.in. przedstawicieli Kościoła oraz władz Mazowsza.

 

Prezydent zasadził w Zaborowie oraz Granicy dwa Dęby Wolności. Bronisław Komorowski oddał w ten sposób hołd mieszkańcom Puszczy Kampinoskiej, którzy przez lata walczyli o wolność. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Sadzenie dębów, szczególnie w miejscach pamięci o bohaterstwie Polaków, a także przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom i turystom to wspólna kampania Kancelarii Prezydenta i Lasów Państwowych. Przedsięwzięcie, realizowane w 2014 r., odwołuje się wprost do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918–1928. W tamtych czasach społeczeństwo wraz z leśnikami prowadziło akcję w miastach, miasteczkach i wsiach. Dęby – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci stanowiły wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te, będące swoistym wotum dziękczynnym naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś jako blisko stuletni świadkowie tamtych ważnych dla naszego narodu kart.

 

Wydarzenie poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierz Nycza. W słowie skierowanym do zebranych podkreślił znaczenie wolności jako wyzwania dla pokoleń po 1989 r.

Liczba wyświetleń: 515

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.