Aktualności

Rozmowy o rewitalizacji Wisły

2014.08.22 12:55 , aktualizacja: 2014.08.22 13:04
Autor: Anna Gałkowska, Biuro Współpracy Gospodarczej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Katarzyna Klepaczewska
fot.Katarzyna Klepaczewska
fot.Katarzyna Klepaczewska

Drugie posiedzenie Zespołu do spraw koordynacji udziału województwa mazowieckiego w pracach nad rewitalizacją Wisły i odtworzenia drogi wodnej E40 Warszawa–Gdańsk odbyło się 21 sierpnia. Rozmowom przewodniczył  wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Uczestnicy spotkania zapoznali się z informacjami otrzymanymi od przedstawicieli Konsorcjum działającego w ramach współpracy polsko-holenderskiej na rzecz rozwoju drogi wodnej E40, przedstawionymi przez wicemarszałka Leszka Ruszczyka.

 

Biorąca udział w dyskusji radca ministra w Departamencie Transportu Morskiego i Bezpieczeństwa Żeglugi w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Janina Mentrak przedstawiła plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce w latach 2014–2020 oraz do roku 2030 w kontekście polityki Unii Europejskiej oraz Strategię Rozwoju Transportu do 2020 r. Zostały również omówione plany Ministerstwa Gospodarki związane z gospodarczym wykorzystaniem rzeki, ze szczególnym uwzględnieniem budowy elektrowni wodnej.

 

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Leszek Bagiński zapoznał członków Zespołu z rzeczywistymi parametrami drogi wodnej i proponowanymi działaniami w tym zakresie. Główne to ratyfikowanie Konwencji AGN, przyjęcie programu rozwoju transportu uwzględniającego żeglugę śródlądową w klasie IV Warszawa–Gdańsk na szczeblu co najmniej rządowym, wykonanie studium wykonalności z uwzględnieniem ochrony przed powodzią, poprawa stosunków wodnych, energetyki, turystyki wodnej. Zasugerował również, aby część działań odbywała się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

Najważniejsze problemy związane z realizacją projektu przywrócenia żeglowności Wiśle oraz odniesienia do dróg wodnych i drogi wodnej E40 w dokumentach rządowych i wojewódzkich omówił zastępca dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie Bartłomiej Kolipiński.

 

Wicemarszałek Leszek Ruszczyk poinformował, że 5 września odbędą się warsztaty terenowe na pokładzie statku wycieczkowego ,,Wanda" płynącego z Nieszawy do Grudziądza pn.,,32 km3 wody Wisły! – jak ją zagospodarować". W trakcie spotkania zostanie podpisany ,,List intencyjny w sprawie współpracy przy aktywizacji gospodarczej wzdłuż Międzynarodowej Drogi Wodnej E-40", obejmujący województwa: mazowieckie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i kujawsko-pomorskie.

 

Dzień wcześniej, 4 września br. spotkają się przedstawiciele Konsorcjum działającego w ramach współpracy polsko-holenderskiej na rzecz rozwoju drogi wodnej E40.

 

Kolejne posiedzenie członków  Zespołu do spraw koordynacji udziału województwa mazowieckiego w pracach nad rewitalizacją Wisły i odtworzenia drogi wodnej E40 Warszawa–Gdańsk zaplanowano na drugą połowę września.

Liczba wyświetleń: 591

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.