Aktualności

Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej Staroźreby 2014 za nami

2014.09.08 10:25 , aktualizacja: 2014.09.08 10:45

Autor: Marcin Rzońca, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca
 • fot. Marcin Rzońca

Na chwilę wróciliśmy do obrzędów naszych ojców i dziadków opartych na wierze i tradycji. Dotarliśmy do Staroźrebów z odległych krańców województwa i powiatu płockiego, by wspólnie oddać hołd ciężkiej pracy rolników.

 

Wszystko, co buduje piękno i niepowtarzalność święta plonów, znalazło się w programie tegorocznych Dożynek Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Korowód dożynkowy prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą przeszedł spod kościoła pw. św. Onufrego na stadion w Staroźrebach, a tworzyło go 23 poczty sztandarowe, blisko 100 delegacji wieńcowych z powiatów województwa mazowieckiego i diecezji płockiej. Wśród gości był m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Uroczystą mszę świętą koncelebrowaną z ceremonią poświecenia wieńców i chlebów poprowadził J.E. Ksiądz Biskup Piotr Libera. Wojewódzcy starostowie dożynkowi – Alicja Burasińska z Karwowa Podgórnego oraz Arkadiusz Gołaszewski z Piączyna złożyli obrzędowy chleb, a w procesji z darami szły delegacje niosące m.in. zioła, owoce, kwiaty i dary liturgiczne. Ceremoniał dożynkowy, który tradycyjnie zakończyło wspólne dzielenie chleba, wykonał Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” im. Druha Wacława Milke. Oficjalni goście musieli wzorem przodków obtańcować wieniec jako wyraz podziękowania za szczęśliwy czas żniw i wyrażenie radości za obfitość plonów. – Marzyliśmy o takiej chwili, o Polsce rozwijającej się i nowoczesnej, a od 15 lat jako Samorząd Województwa Mazowieckiego taką Polskę budujemy – podkreślił marszałek Adam Struzik. – W przededniu nowej perspektywy finansowej szczególnie ważne jest, by budować nowoczesny region i ojczyznę w zgodzie i twórczym myśleniu, a nie w sporach i nienawiści. Dziękujemy rolnikom za pracę, a opatrzności za plony, ale także z nadzieją i ufnością  patrzymy w przyszłość – dodał.

 

Dożynki były też okazją do zakończenia wojewódzkich i krajowych konkursów, m.in. Polski Producent Żywności i Agroliga. Wręczono również odznaczenia państwowe i resortowe, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi dla Krzysztofa Józefa Lasowskiego  i Brązowy Krzyż Zasługi dla Stanisława Wichrowskiego, a także „Zasłużony dla rolnictwa”. Konkurencję na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyły powiaty ostrołęcki, garwoliński i wyszkowski. Marszałek Adam Struzik wręczył Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” Adamowi Bartosiakowi, który cieszy się dużym szacunkiem i uznaniem w środowisku lokalnym. Potrafi właściwie kształtować zasady współżycia społecznego. Podejmuje liczne wyzwania i przedsięwzięcia skutkujące poprawą bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Z dużym zaangażowaniem pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów w edukacji, rolnictwie, drogownictwie i ochronie środowiska.

 

Nie od dziś wiadomo, że dobra pogoda, atrakcyjny program i wzorowa organizacja gwarantują udane święto plonów. Do późnego wieczora ponad 20 tys. zgromadzonych w Staroźrebach widzów bawiło się przy koncercie zespołu Kombii oraz formacji tanecznych. Niezależni obserwatorzy podkreślali, że tak pięknych dożynek nie było w regionie od lat.

Liczba wyświetleń: 3439

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.