Aktualności

XXI Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym

2014.09.08 10:10 , aktualizacja: 2014.09.09 09:29

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. Ewa Janoszka
  • fot. Ewa Janoszka
  • fot. Rafał Serementa
  • fot. Ewa Janoszka
  • fot. Ewa Janoszka
  • fot. Ewa Janoszka
  • fot. Ewa Janoszka
  • fot. Ewa Janoszka

Pod hasłem „Unia Europejska-Nowe Szanse”, 6 i 7 września  na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce  odbyły się  XXI Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym. Połączone były z Jubileuszową X Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Jest to jedna z największych imprez wystawienniczo-targowych w regionie, która przyciąga każdego roku kilkuset wystawców. W wydarzeniu samorząd województwa reprezentowały członkinie zarządu – Elżbieta Lanc oraz Janina Ewa Orzełowska. Dni z Doradztwem Rolniczym po raz kolejny były okazję poznania najnowszego sprzętu, nowych mieszanek pasz i środków ochrony roślin. Rolnicy mogli dowiedzieć się,  gdzie znajdują się najlepsze w regionie hodowle, zapytać o nowoczesne technologie produkcji, efektywne stosowanie zabiegów, nawozów i herbicydów, możliwości skorzystania z kredytów i dofinansowań unijnych oraz nawiązania kontaktów gospodarczych i zagranicznych.

 

Uczestnikami targów były firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa, drobni wytwórcy, wystawcy zwierząt, prezentujący m.in. II Mazowiecką wystawę klaczy i ogierów hodowlanych ras zimnokrwistych. Można było obejrzeć prezentację rolnictwa ekologicznego, gospodarstw agroturystycznych i grup producentów rolnych. Zwiedzający mogli odwiedzić punkty konsultacyjne MODR, ARiMR, ARR i KRUS. Pracownicy biur obsługujących stoiska udzielali wyczerpujących odpowiedzi na pytania rolników. Dotyczyły one głównie dopłat bezpośrednich, pomocy unijnej oraz działań prowadzonych w ramach  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Tematyczne broszury i ulotki trafiały do rąk zainteresowanych.

 

– Polscy rolnicy udowodnili, że potrafią skutecznie pozyskać środki unijne i korzystnie je lokować. Polskie gospodarstwa są obecnie zmodernizowane, doposażone i świetnie prosperujące. Stojąc przed  nowym okresem programowania nie możemy się zatrzymać i stać w miejscu. Globalizacja, konkurencyjność nadal budzą pewne obawy, dlatego musimy rozwijać się i robić wszystko, aby nasze rolnictwo znalazło się na jak najwyższym poziomie. Obserwując dzisiejsze targi, utwierdzam się w przekonaniu, że polski produkt jest rozpoznawalny nie tylko na rynku mazowieckim, krajowym, ale również międzynarodowym – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Podczas wydarzenia podsumowano wiele konkursów, w tym na  „Najciekawszy tradycyjny ogród wiejski”, „Najlepsze produkty tradycyjne Wschodniego Mazowsza” oraz „Pomysłowy upominek z surowców wtórnych". Na scenie można było obejrzeć także występy zespołów ludowych i artystycznych.

 

Organizatorami imprezy byli Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Siedlcach, miasto Siedlce, powiat siedlecki, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt Sp. z o.o., Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach.

Liczba wyświetleń: 477

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.