Aktualności

Dziękujemy rolnikom

2014.09.15 15:50 , aktualizacja: 2014.09.16 16:03

Autor: Agnieszka Plaskota, Dagmara Jaworska (WZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Starostwo Powiatowe w...
  • fot.Starostwo Powiatowe w...
  • fot.Starostwo Powiatowe w...
  • fot.Starostwo Powiatowe w...
  • fot.Starostwo Powiatowe w...
  • fot.gmina Zakrzew
  • fot.Starostwo Powiatowe w...
  • fot. UM Węgrów
  • fot. UM Węgrów
  • fot. UM Węgrów

Święto plonów to tradycyjnie czas, aby podziękować za trud całorocznej pracy na roli. To również okazja do przypominania zwyczajów, tradycji związanych ze świętowaniem końca okresu żniw. 14 września br. w dożynkach w Łysowie (pow. siedlecki) oraz Platerowie (pow. łosicki) wzięła udział członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska. W Mazowieckim Święcie Chleba w Węgrowie uczestniczyła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. W Taczowie rolnikom dziękował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Wszystkie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników. Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska podziękowała rolnikom za trud, jaki wkładają w pracę na roli, gratulując plonów, życząc wszelkiej obfitości w przyszłym roku.

 

W Platerowie barwny korowód dożynkowy poprowadził Zespół Pieśni i Tańca PASIEKA. Gospodarze regionu od starostów dożynkowych – Marii Łukaszuk i Wiesława Maciejuka otrzymali chleb, dzieląc się i przekazując go uczestnikom jako symbol pokoju. Rozstrzygnięto również konkursy: na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najciekawszy tradycyjny ogród wiejski, konkurs plastyczny dla dzieci „Bezpiecznie na wsi – nie zbliżaj się zuchu do maszyny w ruchu”. Wręczono także nagrody dla rolników i sołtysów laureatów konkursu wiedzy z zakresu BHP i ekologii w rolnictwie.

 

W Łysowie piękna pogoda pozwoliła na radosne dzielenie się produktami miejscowych rolników. Uroczystość zwieńczyły koncerty muzyczne zespołów folklorystycznych oraz tradycyjne kiermasze i wystawy.

 

W Węgrowie, w ramach tegorocznej edycji święta chleba odbyły się konkursy na „Najsmaczniejszy chleb wiejski” oraz na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, którym towarzyszyły prezentacje artystyczne oraz jarmark rękodzieła ludowego, na którym można było skosztować tradycyjnych domowych potraw i wyrobów.

 

W Taczowie (pow. radomski) na dożynkach powiatowych był wicemarszałek Leszek Ruszczyk. Oprócz tradycyjnych obrzędów dzielenia się chlebem i konkursów na najpiękniejszy wieniec, organizatorzy zadbali o artystyczną część wydarzenia. Amatorzy muzyki klasycznej mogli wysłuchać repertuaru szydłowieckiego chóru „Gadium Canti”, a  miłośnicy folkloru – Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

 

Liczba wyświetleń: 564

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.