Aktualności

Za zasługi dla regionu

2014.09.15 07:10

Autor: Katarzyna Klepaczewska (WZ), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Fot. Jan Pajączkowski
Fot. Jan Pajączkowski
Fot. arch. UMWM

Podtrzymywanie świadomości historycznej, a także kształtowanie postaw prospołecznych i ochrona bezpieczeństwa mieszkańców – to właśnie za te zasługi marszałek Adam Struzik uhonorował Ochotniczą Straż Pożarną w Małomierzycach (gmina Iłża) i gminę Ciepielów Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Wyróżnienia wręczył podczas uroczystości wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Ubiegły weekend obfitował w liczne uroczystości upamiętniające historyczne wydarzenia, a także społeczne zaangażowanie mieszkańców w życie gmin. W gminie Ciepielów (powiat lipski) odbyły się obchody 75. rocznicy Mordu Jeńców Wojennych. Od kilkudziesięciu lat samorządowcy i mieszkańcy gminy kultywują pamięć po bestialsko wymordowanych żołnierzach Wojska Polskiego. W miejscu bitwy i rozstrzelania żołnierzy wybudowano pomnik, tablice informacyjne, ołtarz, wykonano zagospodarowanie terenu z kostki brukowej, itp. Inwestycję zrealizowano dzięki środkom samorządu gminnego i datkom przekazanym na ten cel przez kombatantów. Z okazji obchodów odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych, zorganizowano także pokazy grupy rekonstrukcyjnej wydarzeń z okresu kampanii wrześniowej.

 

Biorąc pod uwagę wkład i zaangażowanie mieszkańców gminy w kultywowanie miejsca pamięci, a także rozwój pedagogiczny i edukacyjny dzieci i młodzieży marszałek Adam Struzik odznaczył ją Medalem Pamiątkowy „Pro Masovia”, który na ręce wójta przekazał wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Wyróżnienie trafiło również do strażaków z OSP Małomierzyce. Druhowie obchodzili 100-lecie swojej służby. W przemówieniu wicemarszałek Leszek Ruszczyk podkreślił zasługi druhów dla bezpieczeństwa mieszkańców, a także wyraził swoje uznanie za nieustanną walkę o ludzkie zdrowie i życie, nawet za cenę własnego.

Liczba wyświetleń: 270

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.