Aktualności

VIII Sejmik Turystyczny Województwa Mazowieckiego za nami

2014.09.25 15:55 , aktualizacja: 2014.09.26 10:30

Autor: Aneta Dąbrowska-Bogucka (KP), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz
  • fot.Marcin Kucewicz

W czwartek, 25 września już po raz ósmy odbył się na Mazowszu Sejmik Turystyczny. Gospodarzem spotkania był marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Sejmik stał się okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz inicjowania wspólnych działań na rzecz turystyki na Mazowszu.

 

Każdego roku spotkanie odbywa się w innym mieście na Mazowszu. Tym razem był to Radom – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji była Strategia Rozwoju Turystyki w województwie mazowieckim na lata 20142020 i oficjalne otwarcie debaty społecznej nad projektem tego dokumentu. Ponieważ poprzednia strategia na lata 2007–2013 przestała obowiązywać, w ubiegłym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego podjął działania zmierzające do opracowania dokumentu strategicznego na kolejny okres.

 

Dokument składa się z dwóch części: diagnostycznej i planistycznej. Część pierwsza zawiera opis stanu turystyki i jej uwarunkowań w województwie, wnioski i ich analizę oraz rekomendacje strategiczne. W części drugiej przedstawiono misję polityki turystycznej województwa i wizję turystyki w 2020 r., wyznaczono obszary strategiczne, wskazano cele oraz programy służące ich osiągnięciu. Po przejściu procesu konsultacji i legislacji Strategia Rozwoju Turystyki w województwie mazowieckim na lata 20142020 stanowić będzie najważniejszy dokument w kreowaniu polityki turystycznej województwa. Stąd tak ważne są jego konsultacje.

 

Podczas sejmiku, w ramach dobrych praktyk, radomskie instytucje kultury prezentowały i zachęcały do skorzystania z ich bogatej oferty kulturalno-turystycznej. Jako przykład zintegrowanego produktu turystycznego, uczestnicy mieli okazję usłyszeć o idei projektu 26-600 Strefa kultury, która stanowi ofertę turystyki kulturalnej Radomia. Poznali też stan zaawansowania prac projektu Szlaki turystyczne dziedzictwa kulturalnego Mazowsza, realizowanego przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną.

 

Ważnym elementem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepszy produkt turystyczny 2014”. W ramach etapu regionalnego, z Mazowsza certyfikatami nagrodzono: Muzeum Powstania Warszawskiego, Park Edukacji i Rozrywki  Farmę Iluzji, Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Hotel Zamek w Pułtusku za projekt „Dzień Tradycji Rzeczypospolitej. Widowisko edukacyjno-historyczne. Ogólnopolski Turniej Husarski”, Fundacja Szerokie Wody za projekt „Flis Festival”, Muzeum Wsi Radomskiej za projekt „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. Certyfikaty wręczył marszałek Adam Struzik, prezes POT Rafał Szmytke i prezes zarządu MROT Jan Błoński.

 

Zwieńczeniem całego dnia pracy, dyskusji i wymiany poglądów na temat turystyki, był dla uczestników udział w uroczystym otwarciu wystawy „Dzieło Oskara Kolberga. Podstawa źródłowa i inspiracja” w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – oddziale Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Nowoczesna, multimedialna forma prezentacji muzealnych zasobów dokumentujących spuściznę artystyczną i naukową Oskara Kolberga w bardzo ciekawy sposób prezentuje oddziaływanie jego dorobku na współczesność.

 

Uczestnikami sejmiku byli m.in.: przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa mazowieckiego, organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju turystyki, a także przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej oraz innych regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych.

Liczba wyświetleń: 941

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.