Aktualności

Już od 10 lat w trasie!

2014.10.10 10:20 , aktualizacja: 2014.10.10 14:14

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Koleje Mazowieckie mają już 10 lat. Z okazji jubileuszu podczas uroczystej gali marszałek Adam Struzik wyróżnił instytucję Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. W uroczystości uczestniczył również przewodniczący Rady Nadzorczej KM Waldemar Kuliński.

 

Gratulując zarządowi i załodze firmy sukcesu, marszałek Adam Struzik przypomniał, że dzisiaj Mazowsze to ponad 460 miliardów dochodu narodowego brutto, to jest prawie 23 proc. polskiego PKB. Wśród tych największych mazowieckich firm i instytucji są oczywiście Koleje Mazowieckie – największy projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego w ciągu ostatnich 15 lat.

 

– Od początku uważaliśmy, że sprawne połączenia kolejowe są potrzebne całemu regionowi, a dobra kolej to również wyzwanie cywilizacyjne – tak funkcjonuje dzisiaj większość nowoczesnych krajów europejskich. Zresztą  oczekiwania Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o przyszłą perspektywę finansową pokazują, że spodziewają się od nas dobrych, sprawnych, zmodernizowanych, nowoczesnych kolei, połączeń kolejowych, nowoczesnego taboru, ale także nowoczesnej infrastruktury kolejowej. Dziś mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że się udało – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Od stycznia 2004 r., zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, na samorządy województw przeszła odpowiedzialność za organizację i finansowanie kolejowych przewozów regionalnych. W województwie mazowieckim wykonywaniem przewozów pasażerskich zajęła się powołana w tym celu spółka z o.o  „Koleje Mazowieckie – KM”. Pociągi Kolei Mazowieckich po raz pierwszy wyjechały w trasy 1 stycznia 2005 r.

 

  • fot. archiwum KM
  • fot. archiwum KM
  • fot. archiwum KM
  • fot. archiwum KM

Liczba wyświetleń: 478

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.