Aktualności
Profilaktyka to podstawa
2014.10.13 10:00 , aktualizacja: 2014.10.13 14:03
Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
Rola profilaktyki cukrzycy jest nieoceniona. To bardzo podstępna choroba, a jej objawy nie zawsze są oczywiste. Taka niewiedza może być groźna dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest jej wczesne wykrycie. Do badań profilaktycznych zachęcał w niedzielę, 12 października m.in. marszałek Adam Struzik.
Tego dnia w domu parafialnym przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbe w Płońsku odbyły się bezpłatne badania profilaktyczne oraz konsultacje specjalistyczne w zakresie cukrzycy, chorób przemiany materii, endokrynologicznych, otyłości i nadciśnienia tętniczego. Chętni mogli skontrolować i skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem specjalistą, m.in. dr. hab. n. med. Pawłem Piątkiewiczem z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Sp. z o.o.
W akcji zwykle bierze udział kilkaset osób. Zdarzają się przypadki cukrzycy wykrytej po raz pierwszy. Dzięki profilaktyce, chorzy szybko zyskują pomoc. Z badań w Płońsku skorzystało 300 mieszkańców powiatu płońskiego. Zdiagnozowano pięć przypadków świeżo wykrytej cukrzycy, w tym jeden z glikemią powyżej 300. Pacjent został skierowany niezwłocznie do Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Ponadto udzielono ponad 50 konsultacji specjalistycznych.
Badania przeprowadziła Fundacja na Rzecz Rozwoju Prewencji i Leczenia Cukrzycy, istniejąca przy Klinice Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, we współpracy z marszałkiem Adamem Struzikiem. Poziom cukru we krwi w ramach akcji „Biała niedziela” sprawdzić będzie można jeszcze w Sierpcu, Żurominie i Mławie.
Nieleczona cukrzyca może powodować m.in. rozwój miażdżycy, niedokrwienie i zawał serca, udar mózgu oraz uszkodzenie siatkówki skutkujące ślepotą. W Polsce cierpi na nią około dwóch milionów osób. Tylko połowa z nich leczy się pod kontrolą lekarza. Reszta to przypadki cukrzycy utajonej, nierozpoznanej i nieleczonej. Według danych Unii Europejskiej w 2025 r. 11 proc. populacji powyżej 19. roku życia będzie cierpiało na tę chorobę. Jest to kolejny wzrost – w 2006 r. było to 9,1 proc. Warto pamiętać, że cukrzyca plasuje się już na piątym miejscu, jeśli chodzi o śmiertelność na całym świecie.
Liczba wyświetleń: 460
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.