Aktualności

O ochronie środowiska w Bolonii

2014.10.17 11:25 , aktualizacja: 2017.01.31 10:54

Autor: Katarzyna Mańska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Z inicjatywy wiceprzewodniczącej regionu Emilia-Romania Simonetty Saliery,  w dniach 16–17 października br. w Bolonii odbyło się posiedzenie Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów, połączone z konferencją „Lokalne i regionalne strategie dotyczące zmiany klimatu i ich wpływ na poprawę jakości powietrza”. W spotkaniach wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Podczas dyskusji podkreślono, że strategie korzystne dla wszystkich stron można realizować m.in. poprzez propagowanie użytkowania pojazdów niskoemisyjnych i oszczędność energii. Uczestnicy zasygnalizowali konieczność unikania czynników pogarszających jakość powietrza, a także potrzebę  zapewnienia większej spójności polityki ochrony środowiska.

 

Członkowie komisji omówili dwa istotne dokumenty robocze: „Możliwości zasobooszczędności w sektorze budowlanym”  oraz „Ku gospodarce o obiegu zamkniętym: przegląd przepisów europejskich dotyczących odpadów”.   

 

Uzgodniono, że do skoordynowania polityki sektorowej (transport, energia, przemysł, rolnictwo itp.) i wdrożenia opartych na synergii strategii na rzecz jakości powietrza i adaptacji do zmiany klimatu niezbędne jest zintegrowane podejście. Dlatego rozważano także sposób, w jaki polityka lokalna i regionalna może się przyczynić do poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania zmianie klimatu.

 

Konferencja „Lokalne i regionalne strategie dotyczące zmiany klimatu i ich wpływ na poprawę jakości powietrza” poświęcona była sieci AIR (inicjatywa regionów na rzecz jakości powietrza), która została założona w 2011 r. i obecnie skupia dwanaście regionów z siedmiu państw członkowskich UE (Badenia-Wirtembergia, Katalonia, Emilia-Romania, Wielki Londyn, Hesja, Lombardia, Nadrenia Północna-Westfalia, Piemont, Randstad, Steiermark, Veneto i Flandria).

 

  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM
  • Pobierz: fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 295

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.