Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo Mazowszan

2014.10.23 14:25 , aktualizacja: 2014.10.24 10:00
Autor: opr.Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Radosław Strzaliński
fot.Radosław Strzaliński
fot.Radosław Strzaliński

Liczne atrakcje czekały w Borowiu (pow. garwoliński) na dzieciaki podczas promocji akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Najmłodsi otrzymali też komplety zawierające elementy odblaskowe, które wręczyła m.in. członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Blisko 360 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Borowie wzięło udział w inicjatywie promującej bezpieczeństwo na drodze. Młodzież spotkała się m.in. z zawodowym kierowcą rajdowym Bartłomiejem Czwartoszem, który zaprosił do swojego samochodu – Mitsubishi Lancer Evo. Na śmiałków czekały symulatory – jazdy motocyklem oraz zderzeniowy. Wszyscy chętni mogli sprawdzić, jak prowadzi się motocykl oraz co dzieje się z pasażerami samochodu podczas wypadku drogowego. Uczestnicy obejrzeli także film „…tak, chcę być bezpieczny” i spotkali się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Spróbowali też swoich sił na specjalnym torze rowerowym.

 

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Związana jest ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia br. wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Jej organizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditrans, Automobilklub Polski, mazowieckie WORD-y oraz Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

 

– Noszenie elementów odblaskowych jest istotnym czynnikiem naszego bezpieczeństwa na drodze, szczególnie obecnie, kiedy mamy przed sobą jesienne szarugi, mgły i wcześnie zapadający zmrok. Na terenie niezabudowanym, po zmierzchu jako piesi bądź rowerzyści, ubrani w ciemny strój, jesteśmy widoczni przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości 40 m. Element odblaskowy zawieszony np. na kolanie, kostce, na wysokości pleców czy też na plecaku lub tornistrze sprawi, że wzrośnie nasza widoczność na drodze, a tym samym i bezpieczeństwo – podkreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

W ramach inicjatywy do mieszkańców Mazowsza trafi 23 tys. zestawów elementów odblaskowych. Każdy z nich składa się z dwóch opasek odblaskowych na rękę oraz dwóch zawieszek z odblaskami, które można przypiąć do ubrania lub tornistra. Dodatkowo bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.

Liczba wyświetleń: 524

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.