Aktualności

Mniej małych składowisk, więcej RIPOKów – podsumowanie 3 lat wdrażania WPGO

2014.10.24 11:35 , aktualizacja: 2014.10.24 12:59
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
archiwum ZGRP

„Gospodarka odpadami – wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu płockiego, płońskiego i gostynińskiego” to tytuł konferencji, która odbyła się 24 października br. w Płocku. Organizatorem spotkania był  Zarząd Związku Gmin Regionu Płockiego, a wśród prelegentów zasiadł marszałek Adam Struzik.

 

Tematem wystąpienia marszałka Adama Struzika był „Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012-2017 z uwzględnieniem lat 2018-2023”. Jest to dokument szczegółowo określający założenia gospodarki odpadami w regionie. Znalazły się w nim wytyczne dotyczące instalacji wymagań ochrony środowiska, których modernizacja nie jest możliwa z przyczyn technicznych lub nie jest uzasadniona z przyczyn ekonomicznych, plan zamykania składowisk, prognoza zmian i cele w zakresie gospodarki odpadami oraz kierunki działań w zapobieganiui powstawania odpadów. Określa także kryteria rozmieszczania obiektów gospodarowania odpadami, harmonogram planowanych czynności, a także finansowanie i sposób monitoringu oraz oceny wdrażania planu.

 

Obecnie kończą się prace nad opracowaniem „Sprawozdania z realizacji Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza za okres od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.”. Marszałek Adam Struzik podsumował efekty działań podjętych w tym czasie. Zwrócił uwagę m.in. na zwiększoną z 15 do 25 liczbę Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), wyraźną redukcję liczby małych lokalnych składowisk na rzecz funkcjonowania regionalnych składowisk ponadgminnych oraz likwidację ostatniego w województwie mogilnika w Zajezierzu (pow. kozienicki).

 

Związek Gmin Regionu Płockiego to organizacja zrzeszająca 18 gmin z terenu regionu płockiego, płońskiego oraz gostynińskiego: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Czerwińsk nad Wisłą, Drobin, Gąbin, Gostynin, Łąck, Nowy Duninów, Pacyna, Płock, Radzanowo, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Szczawin Kościelny i Wyszogród. Związek zajmuje się działaniami związanymi z gospodarką odpadami, ochroną środowiska i poprawą jakości życia mieszkańców. Konferencja stała się okazją do świętowania 20-lecia organizacji – zasadzono dąb symbolizujący 18 samorządów współpracujących w ramach Związku Gmin Regionu Płockiego, a marszałek Adam Struzik uhonorował związek Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” .

 

 

Liczba wyświetleń: 386

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.