Aktualności

Krok od otwarcia Cytadeli Warszawskiej

2014.10.24 10:15

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już niedługo miłośnicy historii będą mogli zwiedzać odnowione wnętrza warszawskiej cytadeli. Rewitalizacja cytadeli możliwa jest dzięki środkom z Unii Europejskiej, które Zarząd Województwa Mazowieckiego przyznał projektowi.

 

Muzeum Niepodległości do końca roku zakończy projekt pn.: „Kompleksowa poprawa oferty kulturalnej i wzrost dostępności do kultury obiektów Muzeum Niepodległości w Warszawie poprzez rewitalizację i modernizację oddziału Cytadeli Warszawskiej, w szczególności X Pawilonu, XI Pawilonu, Bramy Bielańskiej i dziedzińca”.

 

Aby zaprezentować zmiany rewitalizacyjne, przedstawić plany na przyszłość oraz przybliżyć nowe możliwości prezentacji oferty kulturalnej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej po zakończeniu realizacji projektu, zorganizowano konferencję pn. „Cytadela Warszawska. Ochrona dziedzictwa kulturowego – perspektywy rozwoju”.

 

Cytadela Warszawska, będąca jednym z najważniejszych świadectw walk i cierpień narodu polskiego w epoce zaborów już dawno wymagała gruntownego remontu – stwierdził wicemarszałek Wiesław Raboszuk – Jednak jej rewitalizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie podjęta przez Zarząd Województwa Mazowieckiego decyzja o wpisaniu projektu na listę projektów kluczowych i dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Bardzo ważne jest, żeby kultywować pamięć o przeszłości i dbać o miejsca, które są jej symbolem.

 

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja obrazu malarza-sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego „W drodze do katorgi”, który jest częścią wystawy stałej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

 

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Liczba wyświetleń: 238

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.