Aktualności

O budżecie unijnym w Brukseli

2014.10.28 09:05 , aktualizacja: 2017.01.31 10:52
Autor: Nina Małachowska, Bruksela, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Nina Małachowska

27 października w Brukseli odbyło się posiedzenie komisji ad hoc ds. budżetu Unii Europejskiej, której członkiem jest marszałek Adam Struzik.

 

Budżet UE jest szczególnie ważny dla władz lokalnych i regionalnych. Ich przedstawiciele aktywnie uczestniczą w zarządzaniu finansami UE, przede wszystkim w ramach polityki spójności. Członkowie komisji omawiali kwestie związane ze zmianami w budżecie unijnym w świetle trzech opinii – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika „Wykonanie budżetu UE”, Agnes Durdu z Miasta Luksemburga „Projekt budżetu UE 2015” oraz „Tworzenie większej synergii między budżetami UE, krajowym i szczebla lokalnego”, autorstwa członka Zgromadzenia Narodowego Walii, Rhodri Glyn Thomasa.

 

Komisja pracowała także nad opinią dotyczącą promowania jakości wydatków publicznych w kwestiach objętych działaniami UE. Władze lokalne i regionalne odpowiadają za dwie trzecie wszystkich inwestycji publicznych w UE.  W 2011 r. na tę działalność wyasygnowano kwotę 179 mld euro, czyli 1,4 proc. unijnego PKB. W ciągu ostatnich dwóch lat obserwuje się spadek inwestycji o charakterze długoterminowym. Dotyczy to zarówno prywatnych projektów realizowanych w krajach Unii Europejskiej, jak i publicznych.

 

Członkowie komisji, w wydanej opinii o jakości wydatków publicznych wyrazili zadowolenie, że w nowej perspektywie na lata 2014–2020 położony będzie szczególny nacisk na działania długoterminowe. Pozwoli to na efektywne pobudzenie wzrostu gospodarczego w krajach UE oraz wspieranie walki z bezrobociem poprzez tworzenie nowych miejsc pracy.

 

Podczas posiedzenia omawiane były również kwestie związane z wizytą studyjną, zaplanowaną na 14 listopada br. w siedzibie Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w Luksemburgu. Rozmowy będą służyły uzyskaniu większej wiedzy na temat możliwości pomocy finansowej i technicznej dla władz lokalnych i regionalnych przy realizacji projektów, których potencjalnym partnerem może być EBI.

Liczba wyświetleń: 328

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.