Aktualności

„Internet Dla Mazowsza” na półmetku

2014.11.03 14:45 , aktualizacja: 2014.11.04 14:54

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. arch. ARM S.A.
  • Fot. arch. ARM S.A.
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. Martyna Pierzchała
  • Fot. arch. ARM S.A.
  • Fot. arch. ARM S.A.

Mazowsze realizuje największy w Europie projekt budowy regionalnej sieci szerokopasmowego Internetu. Wykonawca – polsko-koreańskie Konsorcjum Firm KT podsumował 3 listopada postępy prac. Wybudowano już 40 proc. sieci. Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, do końca roku powstanie 60 proc. Zakończenie realizacji projektu planowane jest w październiku przyszłego roku.

 

– Na Mazowszu wiele miejscowości jest ciągle pozbawionych dostępu do szybkiego, szerokopasmowego Internetu. Chcemy wyeliminować te białe plamy i stworzyć wszystkim mieszkańcom Mazowsza równe szanse w dostępie do sieci – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

 

Projekt „Internet Dla Mazowsza” (IDM) zakłada wybudowanie na terenie województwa światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej. Mówiąc prościej, samorząd województwa buduje „autostrady”, od których następnie operatorzy będą mogli  poprowadzić podłączenia do poszczególnych domów. Bierze w ten sposób na siebie najtrudniejszą i najkosztowniejszą inwestycję. W sumie powstaje 3680 km sieci światłowodowej, 42 węzły szkieletowe, 4 węzły techniczne i 308 węzłów dystrybucyjnych. Mazowiecka sieć szerokopasmowa została zaprojektowana i jest budowana zgodnie ze standardami najnowszej generacji.

 

 

Partnerem Samorządu Województwa Mazowieckiego jest polsko-koreańskie Konsorcjum Firm KT (KT Corporation – lider konsorcjum oraz członkowie: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO). Z ramienia samorządu województwa Inżynierem Kontraktu jest Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., która nadzoruje stan zaawansowania prac projektowych, geodezyjnych, budowlanych.

 

Cała infrastruktura zostanie wybudowana najpóźniej do października przyszłego roku. Prace prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem, co potwierdzają comiesięczne raporty, które otrzymujemy od naszego operatora. Tempo prac pokazuje skuteczność i doświadczenie polsko-koreańskiego konsorcjum przy realizacji tego typu projektów – mówi Krzysztof Filiński, prezes ARM.S.A. Fakt, że po wybudowaniu sieci Konsorcjum KT przez 7 lat będzie operatorem całości gwarantuje prawidłowość i opłacalność wykonania – dodaje.

 

Zgodnie z informacjami koordynatora przedsięwzięcia Se Kwang Oh w Konsorcjum Firm KT stan zaawansowania realizacji kontraktu na koniec października br. wyniósł blisko 40 proc. Na koniec roku 2014 zakłada się, że w 99 proc. zostanie zakończony etap projektowy, a w 60 proc. wykonawczy.

 

Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Wartość całego przedsięwzięcia to około 458 mln zł. Przyznana dotacja unijna przekracza 340 mln zł.

 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 652 kB, Liczba pobrań: 310
Rozmiar: 549 kB, Liczba pobrań: 303

Liczba wyświetleń: 4223

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.