Aktualności
Eksperci pomogą przedsiębiorcom
2014.11.06 09:20 , aktualizacja: 2014.11.06 10:19
Autor: Wiesław Kołodziejski (MFPK), Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
- Fot. Monika Guzowska
Przy Mazowieckim Funduszu Poręczeń Kredytowych powołano Komisję Ekspertów. Na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 5 listopada, nominacje członkom wręczył marszałek Adam Struzik.
Wśród ekspertów znaleźli się rektorzy, dziekani i wykładowcy znanych warszawskich uczelni wyższych specjalizujący się w dziedzinach: innowacji, IT i bezpieczeństwa informacji, produkcji rolnej i ekologii, prawa gospodarczego oraz bankowości. Ich zadaniem będzie szeroko rozumiane doradztwo w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w mazowieckich przedsiębiorstwach, jak również optymalne przygotowanie studentów do roli przyszłych przedsiębiorców.
Najpilniejszym zagadnieniem, jakie omówiono podczas spotkania było usprawnienie rozstrzygania sporów gospodarczych przez tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i poprawa otoczenia instytucjonalnego przedsiębiorczości na Mazowszu. Ustalono, że proponowanym wsparciem należy objąć jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, izby gospodarcze, organizacje pozarządowe oraz mazowieckie sądy.
Nawiązana kilka miesięcy temu współpraca z przedstawicielami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz grupą rzeczoznawców – arbitrów umożliwiła opracowanie innowacyjnego projektu: Programu Współpracy Regionalnej na rzecz wzmocnienia instytucji otoczenia biznesu. W grudniu planowane jest rozpoczęcie jego wdrażania.
Wspieranie mazowieckich przedsiębiorców w dostępie do finansowania dłużnego jest podstawowym zadaniem regionalnego funduszu poręczeniowego. Jak pokazała praktyka, przedsiębiorcy, którzy skorzystają z kredytów bankowych, nie powinni być pozostawieni bez opieki. Szczególnie dotyczy to osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Samorządy terytorialne rzeczywiście chcące pomagać lokalnym przedsiębiorcom, powołują do życia różne instytucje otoczenia biznesu. Sprawne zarządzanie nimi nie jest możliwe bez umiejętności przewidywania zmian na rynku, oraz szybkiego przystosowania się do nowych wymogów. Połączenie doświadczenia z nauką ograniczy ryzyko błędnych decyzji.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 381
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.