Aktualności

Święto Niepodległości w Cytadeli Warszawskiej

2014.11.06 14:15

Autor: Milena Szymańska (Wydział Zarządu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska

Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej jest jednym z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej związanym z walką kolejnych pokoleń o odzyskanie niepodległości w epoce zaborów. To właśnie tu przed oficjalnymi uroczystościami państwowymi, w czwartek, 6 listopada, odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

Wzięły w nim udział m.in. delegacje instytucji centralnych i miejscowych władz, organizacji kombatanckich i społecznych oraz młodzież szkolna. Pod tablicą memorialną w Bramie Straceń stanęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich: Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Zarządu Głównego Związku Sybiraków.

 

Stojąc dziś w Bramie Straceń – w przededniu 96. rocznicy jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii – składamy hołd wszystkim uczestnikom walk o odzyskanie niepodległości – zaznaczył w swoim wystąpieniu wicemarszałek Wiesław Raboszuk, który reprezentował Samorząd Województwa Mazowieckiego. – Wielu z nich za swoje zaangażowanie, patriotyzm zapłaciło najwyższą cenę; niektórzy zasilili panteon polskich bohaterów narodowych.

 

Po złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu bojownikom o niepodległość zgromadzeni wysłuchali recytacji dwóch wierszy Antoniego Bogusławskiego „11 listopada w Warszawie” i Zbigniewa Herberta „Raport z oblężonego miasta”, odnoszących się do wydarzeń listopadowych 1918 r. w Warszawie oraz treści depeszy Józefa Piłsudskiego z 16 listopada 1918 r., notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego (wykonał ją aktor Stanisław Biczysko). Uroczystość zakończyło odegranie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsza I Brygady.

 

Przybyli goście mieli również niepowtarzalną okazję zwiedzenia Muzeum X Pawilonu i zapoznania się z postępem prac rewitalizacyjnych, prowadzonych dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Uroczyste składanie wieńców i wiązanek kwiatów w Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej odbyło się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości przygotowanych przez Muzeum Niepodległości w Warszawie z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Liczba wyświetleń: 609

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.