Aktualności

Płocka „Małachowianka” odzyskała dawny blask

2014.11.07 14:55 , aktualizacja: 2014.11.12 07:48

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Sebastian Ostrowski
  • Fot. UM Płock
  • Fot. UM Płock
  • Fot. UM Płock
  • Fot. UM Płock
  • Fot. UM Płock

Zabytkowe budynki najstarszej szkoły w Polsce – płockiej „Małachowianki”, czyli dawne Kolegium i Kolegiata św. Michała w Płocku, znów dostępne po kompleksowym remoncie i konserwacji. W oficjalnym zakończeniu inwestycji uczestniczył m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Na poddaszu Kolegiaty, w pomieszczeniach biblioteki zaaranżowano nowe sale dydaktyczne. Przebudowana została także aula oraz sala muzeum znajdująca się w historycznych podziemiach Kolegiaty. Do sali muzealnej od strony północnej budynku dobudowano podziemne pomieszczenie, w którym będzie można zobaczyć niepokazywane dotąd eksponaty.

 

W Kolegium istniejące pomieszczenia w piwnicy i na poddaszu zaadaptowano na sale dydaktyczne i rekreacyjne. Ostatnia kondygnacja została połączona z budynkiem Kolegiaty. W obu obiektach powstały nowe klatki schodowe oraz specjalne windy i platformy umożliwiające swobodne poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Wymienione zostały drzwi i okna, a elewacje zewnętrzne – odnowione, z zachowaniem ich historycznego wyglądu.

 

Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego Kolegium i Kolegiaty św. Michała w Płocku była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007–2013 Priorytet V Wzmocnienie roli miast w rozwoju regionu Działanie 5.2 Rewitalizacja miast. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 29 909 768,60 zł,  z czego 25 164 660,55 zł sfinansowała Unia Europejska.

Liczba wyświetleń: 933

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.