Aktualności
Jak pomóc w powrocie do pracy?
2014.11.21 15:30
Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Eliza Albrechcińska
- Fot. Eliza Albrechcińska
- Fot. Eliza Albrechcińska
- Fot. Eliza Albrechcińska
- Fot. Eliza Albrechcińska
- Fot. Eliza Albrechcińska
- Fot. Eliza Albrechcińska
O zdrowiu publicznym i wyzwaniach związanych z przywróceniem do sprawności i pracy rozmawiali uczestnicy konferencji „Zdrowy powrót do pracy. Rola aktywnych instytucji publicznych”, która odbyła się w urzędzie marszałkowskim. W spotkaniu wzięła udział członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.
Konferencja była częścią ogólnopolskiej debaty, dotyczącej zdrowia publicznego. Realizowana jest przy zaangażowaniu wielu podmiotów ochrony zdrowia oraz jednostek samorządu terytorialnego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia.
W ostatnich latach przed organizatorami ochrony zdrowia pojawiły się nowe wyzwania, ważne zarówno dla zdrowia, jak i dla zrównoważonego rozwoju regionów. Podczas konferencji poruszono przede wszystkim temat schorzeń układu kostno-stawowego oraz przewlekłych chorób o podłożu autoimmunologicznym (m.in.: reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna), które dotykają często ludzi młodych i aktywnych zawodowo.
Choroby układu kostno-stawowo-mięśniowego coraz częściej są podstawowymi przyczynami orzekania o niezdolności do pracy. Zintensyfikowanie działań profilaktycznych i leczniczych dotyczących tych jednostek chorobowych ma ogromne znaczenie społeczne i gospodarcze.
Misją organizatorów spotkania było wypracowanie rozwiązań, które dadzą ludziom przewlekle chorym szansę na powrót do normalnego codziennego funkcjonowania, w tym na powrót do pracy. Praca zawodowa zmniejsza poczucie wykluczenia, stres związany z codziennym funkcjonowaniem i jednocześnie poprawia sytuację ekonomiczną poprzez wzrost produktywności.
Spotkanie zorganizowane przez urząd marszałkowski i Stowarzyszenie CEESTAHC honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Liczba wyświetleń: 511
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.