Aktualności

Podsumowanie COTER

2014.12.17 12:35 , aktualizacja: 2017.01.31 10:51

Autor: Aleksandra Prandota (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Pobierz: Fot. Archiwum Komitetu...
  • Pobierz: Fot. Archiwum Komitetu...
  • Pobierz: Fot. Archiwum Komitetu...
  • Pobierz: Fot. Archiwum Komitetu...

Za nami 25. posiedzenie komisji spójności terytorialnej (COTER). 16 grudnia w Brukseli zebrali się członkowie Komitetu Regionów, aby przygotować się do realizacji zadań w przyszłym roku oraz podsumować działalność komisji kończącej się kadencji 2012–2014. W spotkaniu wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

Na przełomie 2 lat zorganizowano 12 posiedzeń, podczas których opracowano i przyjęto 26 opinii dotyczących m.in. spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej, funduszy strukturalnych, polityki miejskiej, współpracy terytorialnej i makroregionów oraz transportu i transeuropejskiej sieci transportowej. Dzięki zacieśnieniu współpracy sprawozdawców Komitetu Regionów z zespołami negocjacyjnymi Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej udało się pozytywnie wpłynąć m.in. na treść ostatecznej wersji przyjętego pod koniec 2013 r. pakietu legislacyjnego, uwzględniającego interesy władz lokalnych i regionalnych.

 

Pracom komisji ostatniej kadencji towarzyszyła także organizacja licznych seminariów tematycznych, m.in. w zakresie oddziaływania instrumentu „Łącząc Europę” w dziedzinie spójności terytorialnej czy europejskiej współpracy terytorialnej (EWT) oraz forów międzynarodowych dotyczących strategii tworzenia nowych miejsc pracy i kreowania wzrostu gospodarczego w regionach europejskich.

 

Podczas posiedzenia omówiono wyniki negocjacji umów partnerstwa i programów operacyjnych. Zwrócono uwagę na zaangażowanie partnerów, zgodność dokumentów z zasadami pomocniczości i proporcjonalności oraz niwelowania barier utrudniających właściwe planowanie i wdrażanie. W okresie programowania 2014–2020 europejska polityka spójności pozostaje jednym z głównych narzędzi inwestycyjnych w gospodarce. Do rozdysponowania jest 351,8 mld euro na rozwój europejskich regionów i miast.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 272 kB, Liczba pobrań: 435, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 457

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.