Aktualności

Radni przyjęli tegoroczny budżet

2015.01.27 09:30 , aktualizacja: 2015.07.16 13:57

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Po raz pierwszy od wielu lat „janosikowe” nie jest największą kwotą w budżecie województwa mazowieckiego. Mazowsze powoli może wracać do inwestycji drogowych czy wspierania instytucji kultury. Radni przyjęli tegoroczny budżet.

 

Planowane dochody wyniosą 2,61 mld zł, z czego 1,5 mld zł to prognozowane dochody z podatków PIT i CIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie 2,58 mld zł.

 

Podział środków

 

– Powoli odzyskujemy możliwości inwestowania w rozwój naszego regionu. „Janosikowe” nie jest wreszcie największą kwotą, jaką wydamy. Możemy wrócić np. do projektów drogowych, które były zamrożone przez ostatnie lata – m.in. budowy drogi do mostu na Wiśle w okolicy Solca – powiedział marszałek Adam Struzik. – Poza tym oddech łapią nasze instytucje kultury. Część kwoty, którą uzyskaliśmy dzięki mniejszemu „janosikowemu”, mogliśmy przeznaczyć na wsparcie bieżącej działalności muzeów i teatrów. Przed nami także ważna inwestycja związana z ochroną zdrowia. W tym roku rozpocznie się budowa nowego szpitala psychiatrycznego w Drewnicy.

 

– Wyraźnie widać, że zarząd myśli o rozwoju województwa i wszystkie możliwe środki przeznacza na inwestycje – dodaje skarbnik Marek Miesztalski. Wydatki, jakie planują władze Mazowsza, w dużej mierze dotyczyć będą infrastruktury drogowej (ogólnie 309,87 mln zł, z czego 130 mln zł przeznaczonych będzie na nowe inwestycje), transportu kolejowego (304,55 mln zł), a także ochrony zdrowia (197,3 mln zł), kultury (165,74 mln zł) i oświaty (135,17 mln zł). Pojawi się również wsparcie dla organizacji pozarządowych – 4,36 mln zł, ale będą one w najbliższym roku przeznaczone tylko dla NGO zajmujących się sportem wśród dzieci i młodzieży. Poza tym Mazowsze będzie musiało w 2015 r. wpłacić do budżetu państwa 271,45 mln zł „janosikowego”.

 

Strategiczne inwestycje 

 

Czołowa inwestycja to kontynuacja projektu „Internet dla Mazowsza” (wkład własny zabezpieczony na ten rok wynosi 50 mln zł). Ponadto rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 747 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajowa nr 79 wraz ze skrzyżowaniem w m. Lipsko do projektowanego mostu na Wiśle (44,5 mln zł), drogi wojewódzkiej nr 727 Klwów-Szydłowiec (8,43 mln zł), rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 802 na odcinku od drogi krajowej nr 2 do granicy miasta Mińsk Mazowieckiego (8 mln zł), przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 803 w miejscowości Żelków Kolonie, pow. siedlecki (7 mln zł), rozbudowa skrzyżowania ul. Licealnej i Piłsudskiego w Sochaczewie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 705 (5,3 mln zł), rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 683 w powiecie piaseczyńskim (5 mln zł), przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730 – ul. Warecka w miejscowości Jasieniec, pow. grójecki (4,3 mln zł) czy budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 627 na odcinku o długości ok. 15 km od Treblinki do Kosowa Lackiego (2,66 mln zł). Według planów większość tych dróg oraz kilka innych realizowana będzie w przyszłości z udziałem środków unijnych w ramach RPO WM 2014–2020.

 

Co zyskamy w zakresie zdrowia?

 

W ochronie zdrowia największa inwestycja to dokapitalizowanie spółki „Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” (5,3 mln zł), które pozwoli jeszcze w tym roku ruszyć z budową nowego szpitala psychiatrycznego w Ząbkach. Kontynuowany będzie projekt e-Zdrowie (12,7 mln zł wkładu własnego). Innym dużym przedsięwzięciem jest budowa systemu energii odnawialnej (kolektory słoneczne w mazowieckich szpitalach) – ponad 15 mln zł. W budżecie przewidziane są również kwoty, które są wkładem własnym do trwających już projektów z unijnym dofinansowaniem: na termomodernizację z wymianą oświetlenia budynków szpitala dziecięcego przy Niekłańskiej w Warszawie – ponad 804 tys. zł, termomodernizację jednego z pawilonów szpitalnych w szpitalu spychiatrycznym w Radomiu (ok. 253,6 tys. zł), modernizację oddziału przyjęciowego w szpitalu tworkowskim w Pruszkowie (21,9 tys. zł) i kompleksową informatyzację Szpitala Kolejowego w Pruszkowie (193 tys. zł).

 

Przedsięwzięca kulturalne

 

Mniejsze „janosikowe” pozwoliło zwiększyć dotacje dla instytucji kultury. Część z nich realizuje różnego typu inwestycje, które zostaną wsparte z budżetu województwa. Ponad pół miliona złotych zaplanowano na modernizację z elementami przebudowy zabytkowego budynku Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Prawie 11,85 mln zł stanowi wkład z budżetu województwa na rozbudowę i modernizację Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego / Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. Inne planowane inwestycje to rewitalizacja i modernizacja Cytadeli Warszawskiej (oddziału Muzeum Niepodległości) – 997 tys. zł, budowa centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – 4,15 mln zł, adaptacja budynku kościoła ewangelicko-augsburskiego w Wiączeminie Polskim na potrzeby skansenu osadnictwa nadwiślańskiego (projekt Muzeum Mazowieckiego w Płocku – 247,4 tys. zł, wyposażenie specjalistyczne dla Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie – 492,5 tys. zł i budowa pracowni konserwacji drewna archeologicznego w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie – 1,5 mln zł.

 

 

Liczba wyświetleń: 869

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.