Aktualności

Raciąż inwestuje

2015.02.06 15:30

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Dobre wieści dla mieszkańców Raciąża i okolicznych miejscowości. Już niedługo Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji wzbogaci się o profesjonalnie wyposażoną salę prób muzycznych i nowy sprzęt do prowadzenia zajęć fotograficzno-dziennikarskich. Rozpocznie się również budowa oczyszczalni ścieków w Uniecku oraz wodociągów w Budach Kraszewskich i Półce Raciąż. Umowy na dofinansowanie tych dwóch projektów podpisali marszałek Adam Struzik, wójt gminy Raciąż Ryszard Giszczak, skarbnik gminy Barbara Rumianowska oraz dyrektor MCKSiR Artur Adamski.

 

­Kulturalnie w Raciążu

Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej czekają spore zmiany. Placówka właśnie przechodzi remont dotowany w ramach PROW 2007–2013. Natomiast już niedługo, w ramach RPO WM 20072013, zakupione będziewyposażenie oraz profesjonalny sprzęt, pozwalający na prowadzenie imprez i wydarzeń kulturalnych. Zarówno tych organizowanych w samej placówce, jak i w plenerze. Podpisana 6 lutego umowa umożliwi zakup sprzętu dźwiękowego i oświetleniowego, telebimu, projektora oraz ekranu projekcyjnego. Nowy aparat fotograficzny z osprzętem, kamera czy tablice multimedialne na pewno ułatwią prowadzenie w MCKSiR zajęć fotograficzno-dziennikarskich. Nie lada gratka czeka na wokalistów i zespoły muzyczne. Placówka wzbogaci się bowiem w profesjonalnie wyposażoną salę prób. Pojawią się tu instrumenty muzyczne, miksery, mikrofony i kolumny. Dodatkowo w budynku zainstalowany zostanie monitoring wizyjny. Centrum zakupi również sprzęt teleinformatyczny, drukarki, plotery. W ramach projektu powstanie także strona internetowa, która będzie promować dorobek kulturalny oraz atrakcje regionu. Z myślą o zagranicznych turystach informacje będą przetłumaczone na wiele języków. Wartość projektu to ponad 930 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie ponad 745 tys. zł.

 

Gmina Raciąż skanalizowana

Blisko 8 km sieci kanalizacji sanitarnej i nowa oczyszczalnia ścieków w Uniecku oraz ponad 2,5 km sieci  wodociągowej w Budach Kraszewskich i Półce Raciąż  to efekt prac prowadzonych na terenie gminy Raciąż przy wsparciu środków z UE. Powstała sieć kanalizacyjna z rur PCV łączonych przy pomocy uszczelek gumowych, kolektorów i studzienek żelbetonowych. Uzbrojenie sieci stanowią zasuwy żeliwne z obudowami oraz hydranty pożarowe. Nowo wybudowana oczyszczalnia w Uniecku ma m.in. pompownię ścieków, punkt zlewny i staw doczyszczający. Dodatkowo powstał budynek socjalno-techniczny, studzienki, a także droga wewnętrzna i ogrodzenie. Projekt oczyszczalni bazuje na wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w stawach biologicznych. Inwestycja warta niemal 6,9 mln zł otrzymała ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania.

 

  • fot. MJWPU
  • fot. MJWPU
  • fot. MJWPU

Liczba wyświetleń: 556

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.