Aktualności

Komisja Europejska akceptuje mazowieckie RPO WM 2014–2020

2015.02.16 15:20 , aktualizacja: 2015.07.14 14:12

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • marszałek Adam Struzik, członek zarządu Wiesław Raboszuk i dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • Wiesław Raboszuk i dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • marszałek Adam Struzik, członek zarządu Wiesław Raboszuk Fot. Biuro Prasowe UMWM
  • uczestnicy konferencji prasowej Fot. Biuro Prasowe UMWM

Komisja Europejska przyjęła RPO dla Mazowsza na lata 2014–2020. To zielone światło do wykorzystania ponad 2 mld euro, czyli dużo ponad 8 mld zł! Najwięcej pieniędzy z UE zasili projekty transportowe oraz inwestycje pozwalające upowszechnić wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Priorytetem będzie też zwiększenie udziału potencjału naukowo-badawczego Mazowsza w biznesie oraz dofinansowanie innowacyjności i przedsiębiorczości.

 

Województwo mazowieckie zostało – jako jedyne w Polsce – uznane za region lepiej rozwinięty. To przełożyło się nie tyle na główne cele, jakie Mazowsze ma realizować przy udziale środków unijnych, co na wysokość kwot na nie przeznaczonych.

 

Rozwojowy, proekologiczny i prospołeczny – tak najnowszy RPO WM określa marszałek Adam Struzik. – Oczywiście region musi dbać o swój rozwój, ale powinno się to odbywać w trosce o naturalne bogactwo Mazowsza, jednocześnie z uwzględnieniem realnych problemów mieszkańców województwa. Nadal stawiamy na rozwój zrównoważony. Chcemy jak najwięcej wydobyć z potencjału naukowego regionu. Z drugiej strony pamiętamy o ważnej roli małych i średnich przedsiębiorstw – również w tworzeniu nowych miejsc pracy. I gdy mówimy np. o sile sadownictwa z naszego regionu, gdy zachwalamy piękne tereny, w których można wypocząć, to z tyłu głowy cały czas mamy troskę o to, by Mazowsze było jak najczystsze, by nie traciło również tego potencjału, który pozwala rozwijać się np. rolnictwu ekologicznemu czy turystyce.

 

Pierwsze konkursy

Najbliższe lata to dobry czas dla rozwoju ekonomii społecznej – duża część dotacji przeznaczona jest na walkę z ubóstwem i zmniejszenie bezrobocia. Nabory konkursowe Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych planuje ogłosić już w drugim kwartale 2015 r.  

 

Różnice w nowym RPO

Regionalny program na najbliższe lata to 2 mld euro na tzw. projekty twarde i miękkie (to, co kiedyś można było realizować w ramach RPO WM i PO KL). Dotacje będą mogły pokryć maksymalnie 80 proc. kosztów inwestycji (dotychczas było to maks. 85 proc.).

 

Nowością jest też wprowadzony przez Komisję Europejską ZIT. Mechanizm Zintegrowane Inwestycje Terytorialne stworzony został dla Warszawy i obszaru funkcjonalnego wokół. Na wspólne projekty (głównie zwiększające dostępność usług publicznych, zacieśniające powiazania gospodarcze oraz poprawiające jakość przestrzeni) przeznaczono 165 mln euro. Zarząd województwa stworzył także narzędzia dla innych części Mazowsza (RIT). Ideą było zainspirowanie samorządów lokalnych do wspólnej realizacji inwestycji, które w całości będą np. spójnym systemowo projektem transportowym.

 

Kto – kim

Za zarządzanie regionalnym programem odpowiedzialny będzie Zarząd Województwa Mazowieckiego (IZ – instytucja zarządzająca). Będzie również instytucją certyfikującą wydatki ponoszone w ramach funduszy europejskich. Wdrażanie programu zostanie powierzone Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych, Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy, a także Porozumieniu Gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej 2014–2020.

 

Będą służyć pomocą

Wszystkim, którzy będą chcieli ubiegać się o unijne dofinansowanie, pomagać będą pracownicy sieci punktów informacyjnych w ramach Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Klienci będą mogli liczyć na diagnozę swojego pomysłu – informację o tym, w ramach którego priorytetu i działania można ubiegać się o wsparcie. Poznają również kryteria i procedury przyznawania dotacji, a przede wszystkim „krok po kroku” sposób ubiegania się o dofinansowanie. Będą mogli też liczyć na pomoc przy problemach pojawiających się w trakcie realizacji projektów.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 1870 kB, Liczba pobrań: 280
Rozmiar: 1202 kB, Liczba pobrań: 230
Rozmiar: 1375 kB, Liczba pobrań: 287
Rozmiar: 613 kB, Liczba pobrań: 918, Prezentacja (PPT)

Liczba wyświetleń: 1661

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.