Aktualności
Raport NIK głównym tematem posiedzenia sejmiku
2015.02.16 15:45 , aktualizacja: 2015.07.30 12:51
Autor: Justyna Michniewicz, (KS), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Sejmik Województwa Mazowieckiego, na posiedzeniu 16 lutego br., wysłuchał informacji o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli dotyczącej sytuacji finansowej w samorządzie województwa. Radni przyjęli ponadto zmiany w programie postępowania ostrożnościowego oraz stanowisko w sprawie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Kolejne skutki „janosikowego”
„Zarząd Województwa Mazowieckiego w niewielkim stopniu mógł przeciwdziałać zmniejszaniu się dochodów, natomiast miał istotny wpływ na poziom wydatków” – czytamy w informacji NIK.
– Nie zgadzamy się z tym, że mogliśmy zaoszczędzić tyle, aby zbilansować budżet – podkreślił marszałek Adam Struzik. Musiałoby to wiązać się z niewykonywaniem części statutowych obowiązków samorządu województwa.
Radni przyjęli zaproponowane przez zarząd zmiany do „Programu ostrożnościowego województwa mazowieckiego”. Powodem ich wprowadzenia było przede wszystkim polepszenie się sytuacji finansowej województwa, zmniejszenie kwoty „janosikowego” w 2015 r. oraz zaciągnięcie mniejszej niż przewidywano pożyczki z budżetu państwa.
Szansa dla młodych
Radni dyskutowali też na temat Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W przyjętym stanowisku pokreślili znaczenie i rolę młodzieży w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Aby zaktywizować środowiska młodzieżowe w życiu społecznym i publicznym, postanowili rozpocząć prace, zmierzające do powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który byłby platformą wymiany doświadczeń dla młodych ludzi z Mazowsza. Pozwoliłoby to na poznanie potrzeb i oczekiwań młodzieży, umożliwiłoby lepszą komunikację, a także poprawiłoby możliwość reagowania na problemy młodszej części mazowieckiego społeczeństwa.
Nowe kategorie w „Wierzbie”
Sejmik uchwalił też zmiany w regulaminie konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Wprowadzają one dwie nowe kategorie w miejsce dotychczasowej – „najlepsza impreza, pokaz, ekspozycja w plenerze”. Od tego roku nagrody przyznawane będą dodatkowo w kategoriach: „najlepszy projekt edukacyjny” oraz „kategoria otwarta” – dotycząca takich wydarzeń jak np.: gry miejskie, inscenizacje, wydawnictwa i projekty multimedialne czy koncerty o istotnym znaczeniu ideologicznym.
Uchwały, informacje, rekomendacje…
Radni przyjęli ponadto m.in. uchwałę w sprawie nadania regulaminu Muzeum Kolekcji Sztuki Współczesnej oddział Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu oraz wybrali przedstawicieli w Regionalnej Radzie Ochrony Przyrody. Wysłuchali też informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na temat założeń, rekomendacji i wdrażania na poziomie województwa projektu dotyczącego nieodpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
Liczba wyświetleń: 1012
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.