Aktualności

Rusza budowa szpitala „Drewnica” w Ząbkach

2015.02.24 15:35 , aktualizacja: 2015.07.30 15:29

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Już w kwietniu rozpocznie się budowa szpitala psychiatrycznego w Ząbkach. Władze spółki ,,Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica”, w obecności marszałka Adama Struzika, podpisały umowę z generalnym wykonawcą inwestycji – firmą Budimex S.A. Do nowoczesnego budynku pacjenci przeniosą się najpóźniej za trzy lata. Koszt inwestycji to ok. 118 mln zł, a środki na ten cel będą pochodzić z obligacji.

 

Szpital w potrzebie

Szpital „Drewnica” od lat potrzebuje nowej siedziby. Obecnie placówka mieści się w kilkunastu budynkach, których historia sięga nawet 1885 r. Szpital leczy chorych w zakresie opieki psychiatrycznej i  uzależnień w siedmiu oddziałach. Łącznie może być w niej hospitalizowanych 299 pacjentów. Niestety, obiekty szpitalne znajdują się obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest budowa nowego budynku.

 

Nowoczesne miejsce, przyjazna atmosfera

Projektowany szpital zbudowany zostanie zielonej okolicy. Otoczony będzie dużym ogrodem, w którym znajdą się alejki spacerowe i altanki. Gwieździsty kształt budynku zapewni sprawną komunikację wewnętrzną i podniesie bezpieczeństwo pacjentów. Każdy segment budynku tworzyć będzie oddzielną bryłę o zróżnicowanym charakterze. Poszczególne części połączy strefa wielofunkcyjna, urządzona tak, by przypominała duży ogród zimowy. Przestrzeń będzie dobrze skomunikowana z miejscami do wypoczynku oraz terapii. Co istotne, będzie mogła ona być wykorzystana na wiele sposobów. Znajdzie się tu kawiarnia, czytelnia, kaplica oraz sale terapii zajęciowych. Budynki nie będą zbyt wysokie. Jedynie niektóre pawilony posiadać będą trzeci poziom dla personelu lub osób z zewnątrz. Wszystkie pomieszczenia, w których łącznie znajdzie się ok. 300 łóżek, będą wyposażone w klimatyzację i wentylację. Budynek zostanie również wyposażony w wewnętrzny monitoring, który podniesie bezpieczeństwo pacjentów. W nowej placówce znajdą się także nowoczesne sale do fizykoterapii oraz innych zajęć terapeutycznych. Znajdzie się tu miejsce na nowoczesną salę konferencyjną, która umożliwi organizację w „Drewnicy” szkoleń i sympozjów naukowych. Co bardzo ważne, nowe warunki umożliwią rozszerzenie działalności funkcjonujących obecnie poradni przyszpitalnych. Pacjenci będą mieli też dostęp do lekarzy innych specjalizacji, pomoc m.in. neurologów, chirurgów, ginekologów, geriatrów czy stomatologów.

 

Czas na psychogeriatrię

Wychodząc naprzeciw obserwowanym trendom demograficznym wskazującym na starzenie się społeczeństwa zaprojektowano również nowoczesny oddział psychogeriatryczny, dla osób w podeszłym wieku z zaburzeniami psychicznymi. Ponieważ u osób tych występują również schorzenia somatyczne, przewidziano rozszerzenie działalności poradni specjalistycznych, tak by zapewnić kompleksową opiekę nad osobami starszymi. Mając również na uwadze fakt, że osoby starsze często mają problem z samodzielnym poruszeniem się, nowy obiekt będzie pozbawiony barier.

 

Ekologicznie i ekonomicznie

Szpital będzie także korzystać z ekologicznych źródeł energii. W okresie grzewczym wykorzysta energię słoneczną, pobraną i zmagazynowaną latem w uruchomionym niedawno zbiorniku magazynowania ciepła. Jest to pilotażowy projekt, pierwszy taki realizowany w Polsce. Obok zbiornika  zbudowano: pole kolektorów słonecznych, instalację hydrauliczną, zmodernizowano kotłownię wraz z pompą ciepła. Projekt dofinansowany został z unijnego 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR).

 

 

 

 

 

  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego podpisano umowę na budowę  szpitala „Drewnica” w Ząbkach fot. Jolanta Nalewajk
  • Na spotkaniu obecny był marszałek Adam Struzik fot. Jolanta Nalewajk
  • Marszałek Adam Struzik z przedstawicielami szpitala i generalnego wykonawcy budowy fot. Jolanta Nalewajk
  • Podpisanie umów fot. Jolanta Nalewajk

Liczba wyświetleń: 706

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.