Aktualności
Licencjat dla ratowników medycznych
2015.03.09 13:00 , aktualizacja: 2015.03.30 15:25
Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Porozumienie o współpracy pomiędzy Samorządem Województwa Mazowieckiego, a Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach zawarte. List intencyjny w sprawie kształcenia na siedleckiej uczelni ratowników medycznych podpisali: członek zarządu Elżbieta Lanc, rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego prof. dr hab. Tamara Zacharuk i dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w UMWM Mirosław Krusiewicz.
Wspólne cele
Zachowanie ciągłości w kształceniu ratowników medycznych, współpraca dotycząca badań naukowych i promocji zdrowia – to najważniejsze założenia, jakie płyną z listu intencyjnego. Zyskają zarówno uniwersytet, jak i popularny w Siedlcach „Medyk”, który ma duże doświadczenie w kształceniu kadry medycznej. Obydwie placówki dysponują wysoko wykwalifikowaną kadrą i dobrą bazą lokalową, a sprzęt medyczny i pomoce naukowe pozwolą na efektywne kształcenie studentów na kierunkach medycznych. Połączenie działań stwarza możliwość skutecznego ubiegania się o wsparcie unijne na rozwój różnych form kształcenia.
Kierunek: ratownik medyczny…
– Chcemy wspólnie działać przede wszystkim na rzecz promocji zdrowia, udostępniając naszą bazę i kadrę w Zespole Medycznych Szkół Policealnych. W tym roku, na skutek zmian ustawowych, zakończył się w „Medyku” kierunek „ratownik medyczny”. Chcemy, by był kontynuowany na uniwersytecie – powiedziała Elżbieta Lanc.
Kształcenie w zawodzie ratownika medycznego odbywać się będzie we współpracy z Zespołem Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach. Tytuł ratownika otrzymają absolwenci studiów licencjackich, a nie jak do tej pory szkoły policealnej.
…i nie tylko
Prof. dr hab. Tamara Zacharuk podkreśliła, że dzięki współpracy z wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrą, uniwersytet zyska możliwość rozwijania kierunków okołomedycznych. Dotyczy to nie tylko przejmowanego właśnie kształcenia ratowników, ale również nowych, dopiero planowanych kierunków i specjalności.
– Daje to nam duże możliwości, nie tylko w Instytucie Nauk o Zdrowiu, ale również na pedagogice. Pracujemy nad przygotowaniem specjalności „opiekun osoby starszej”, gdzie ta wiedza medyczna jest bardzo potrzebna – zapowiedziała rektor uniwersytetu.
Liczba wyświetleń: 402
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.