Aktualności
Węgiersko-polska współpraca międzyregionalna
2015.03.13 12:50 , aktualizacja: 2015.12.22 11:48
Autor: Wydział Współpracy z Zagranicą, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.Dorota Pozorek
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Agnieszka Stabińska
- fot.Dorota Pozorek
- fot.Dorota Pozorek
- fot.Dorota Pozorek
- fot.Dorota Pozorek
- fot.Agnieszka Stabińska
Delegacja Komitatu Peszt, regionu partnerskiego województwa mazowieckiego, na czele z Przewodniczącym Komitatu Peszt, Istvánem Szabó oraz Dyrektorem Urzędu Komitatu Peszt Tiborem Szép gościła u nas w dniach 11–13 marca.
Z węgierskimi partnerami spotkali się Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Sekretarz Województwa Mazowieckiego – Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie Waldemar Kuliński.
Wspólne projekty
Przedstawiciele obu regionów podsumowali dotychczasową wieloletnią współpracę bilateralną oraz omówili możliwości realizacji wspólnych projektów w najbliższym okresie, w tym w ramach transnarodowego Programu Interreg Europa Środkowa 2014–2020. Goście zapoznali się też z koncepcją makroregionu Polska Centralna, obejmującego województwa mazowieckie i łódzkie, zaprezentowaną przez Dyrektora Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, prof. Zbigniewa Strzeleckiego. Omówiono również możliwości wspólnego przystąpienia do projektu Air LED związanego z rozwojem gospodarczym obszarów przylotniskowych. Przedstawiciele Komitatu Peszt spotkali się z prezesem spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin, który omówił funkcjonowanie oraz plany rozwojowe lotniska.
Węgrzy poznali mazowieckie zabytki
Delegacja węgierska zwiedziła Płock – jego najcenniejsze obiekty i zabytki, m.in. Towarzystwo Naukowe Płockie, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Diecezjalne oraz Katedrę Wniebowstąpienia NMP. Kontynuowano także rozmowy w Oddziale Terenowym MBPR dotyczące wspólnych przedsięwzięć. Eksperci obu regionów ustalili harmonogram działań, zgodnie z procedurą I naboru projektów w perspektywie finansowej 2014–2020.
Liczba wyświetleń: 658
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.