Aktualności
Komitet Regionów tym razem w Rydze
2015.03.18 12:20 , aktualizacja: 2017.01.31 10:51
Autor: Katarzyna Mańska (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska
- Fot. Stanisław Szwabski
- Fot. arch. KR
- Fot. Stanisław Szwabski
- Fot. Stanisław Szwabski
- Fot. Stanisław Szwabski
- Fot. Stanisław Szwabski
- Fot. Stanisław Szwabski
- Fot. arch. UMWM
- Fot. arch. UMWM
Marszałek Adam Struzik uczestniczył w obradach Prezydium Komitetu Regionów. Przewodnim tematem spotkania były „Inwestycje w łączenie Europy: agenda cyfrowa jako główny element terytorialny”.
Stawiamy na innowacyjność
Według badań technologie cyfrowe będą głównym motorem wzrostu gospodarczego. Przewiduje się, że dzięki nim – w następnym dziesięcioleciu – powstaną nowe miejsca pracy. Ponadto możemy spodziewać się, że wspólny rynek cyfrowy zwiększy europejski PKB o 2,6 proc., czyli o około 360 mld euro.
Podczas spotkania omówiono współpracę między Europejskim Komitetem Regionów a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Będzie ona dotyczyła kwestii związanych z nowym Planem Inwestycyjnym dla Europy i stanem finansów na poziomie niższym od krajowego, unijną polityką regionalną i miejską, unijną polityką sąsiedztwa (ARLEM i CORLEAP). Rolę doradczą KR będzie sprawował EBI.
Do priorytetów nowego Planu Inwestycyjnego dla Europy (zarówno z punktu widzenia inwestycji w infrastrukturę, jak i wsparcia dla MŚP, działających w sektorze zaawansowanej technologii) będą również należeć europejska agenda cyfrowa i jednolity rynek cyfrowy. To dziedziny polityki i gospodarki, które będą miały istotny wpływ na rozwój regionów.
Prezydium KR poświęciło też uwagę planowi komunikacji na rok 2015, który tworzą dwa zasadnicze elementy: priorytety polityczne KR oraz opinia „Przywrócenie więzi między Europą i jej obywatelami”. Europejski Komitet Regionów przyjmie swoje priorytety polityczne na nową kadencję w kwietniu br.
Siła ICT
Ważną rolę w prowadzeniu m.in. działalności gospodarczej, zarządzaniu publicznym, usługach socjalnych, czy też kształceniu odgrywać ma teleinformatyka (ICT – z ang. Information and Communication Technologies). ICT ma stanowić integralną i horyzontalną część w tych obszarach. Obserwując różne regiony w Europie – biorąc pod uwagę cyfryzację społeczeństwa – można zauważyć spore dysproporcje w zakresie umiejętności cyfrowych, e-administracji, liczby MŚP i nowych przedsiębiorstw cyfrowych.
Zadania Mazowsza…
Wiele wyzwań czeka Mazowsze, które rozpoczęło ważne przedsięwzięcia i projekty. Z punktu widzenia rozwoju województwa konieczna jest kontynuacja kluczowych inwestycji, takich jak „Internet dla Mazowsza”. Ważny jest też dalszy rozwój projektu e-administracji i portalu Wrota Mazowsza wraz z kolejnymi bazami danych.
…i marszałka
Prezydium KR zatwierdziło przedłużenie działalności grup międzyregionalnych na następną kadencję KR (2015–2020). W dwóch z nich podejmie pracę marszałek Adam Struzik: „Regiony Morza Bałtyckiego” (grupa utworzona w lutym 2008 r.) i „Zdrowie” (powstała w listopadzie 2010 r.).
Podczas posiedzenia dokonano także przydzielenia opinii z inicjatywy własnej. Biorąc pod uwagę doświadczenie w opracowaniu trudnej i ważnej opinii nt. budżetu UE, Prezydium KR powierzyło marszałkowi Adamowi Struzikowi zadanie opracowania opinii poświęconej instrumentom finansowym wspierającym rozwój terytorialny, w ramach jego pracy w Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER).
Środowe (18 marca) posiedzenie Komitetu Regionów odbyło się w Łotewskiej Bibliotece Narodowej, która jest Centrum Edukacji Kompetencji Cyfrowych.
O znaczeniu terytorialnym agendy cyfrowej mówili członkowie Europejskiego Komitetu Regionów. Sprawę referował podsekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska i Rozwoju Regionalnego (prezydencja łotewska w Radzie UE) Arnis Daugulis oraz Zoran Stanczicz z Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii (DG CONNECT) Komisji Europejskiej. Głos zabierały także sprawozdawczynie KR w sprawie agendy cyfrowej oraz wiceprezes Łotewskiego Stowarzyszenia Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych Māry Jākobsone.
Liczba wyświetleń: 439
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.