Aktualności

Etnograficzne podróże w płockim spichlerzu

2015.03.20 14:00 , aktualizacja: 2015.07.14 10:25

Autor: Biuro Prasowe MJWPU, UMWM, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • O inwestycji w Muzeum Mazowieckim w Płocku mówili marszałek Adam Struzik i dyrektor Leonard Sobieraj Fot. Biuro Prasowe MJWPU,...
  • Prezentacji dotyczącej nowych ekspozycji w płockim Muzeum Mazowieckim słucha miejscowa społeczność i dziennikarze Fot. Biuro Prasowe MJWPU,...
  • Przedstawiciele beneficjentów podpisują umowę na dofinansowanie remontu zabytkowego Spichlerza Muzeum Mazowieckiego w Płocku Fot. Biuro Prasowe MJWPU,...

Muzeum Mazowieckie w Płocku przeorganizuje swoje przestrzenie tak, by w pasjonujący sposób przedstawić grupy etnograficzne naszego regionu i zwyczaje panujące tu od wieków. Będzie to możliwe dzięki dotacji unijnej (prawie 750 tys. zł) przyznanej przez zarząd województwa. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i dyrektor muzeum Leonard Sobieraj.

 

Zabytkowy spichlerz od lat mieści w sobie etnograficzną część zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wymagał jednak odpowiedniego zaaranżowania jego przestrzeni. Projekt, który instytucja złożyła do dofinansowania, zakłada zarówno prace budowlane (remont i wzmocnienie dachu), jak i stworzenie na trzech kondygnacjach przestrzeni, które pozwolą wyeksponować zasoby placówki. Przygotowane zostaną dwie ekspozycje stałe: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” oraz „Sztuka Dalekiego Wschodu”.

 

Wędrówka po obrzędach Mazowsza

Pierwsza z nich będzie opowieścią o kulturze ludowej Mazowsza. Zobaczymy region przez pryzmat siedmiu zamieszkujących go grup etnograficznych – z terenów Mazowsza Starego, Kurpi Puszczy Zielonej, Kurpi Puszczy Białej, Łowickiego, Sannicko–Gąbińskiego, Rawskiego, Kołbielskiego, a także Olendrów i Żydów. Wystawa wprowadzi zwiedzających w zwyczaje i obrzędy dotyczące przełomowych momentów w życiu człowieka (narodziny, zaślubiny czy śmierć) oraz obyczaje dorocznych świąt – Wielkanocy, Zielonych Świątek, Bożego Ciała, Nocy Kupały, Matki Boskiej Zielnej, Zaduszek czy Bożego Narodzenia.

 

Ekspozycja zajmie około 300 m2 powierzchni. Wizja osób pracujących nad jej aranżacją zakłada, że będzie podzielona na trzy części (każda na innej kondygnacji). Na II piętrze podróż rozpocznie się od sfery podziemnej – piekieł, świata demonologicznego. Później zwiedzający wejdą w sferę ziemską – świat ludzi (III piętro), by na koniec przejść do sfery niebiańskiej – zaświatów usytuowanych na poddaszu. Elementem wspólnym przechodzącym przez środek poszczególnych kondygnacji będzie drzewo życia – symbol środka świata i jego cyklicznej odnowy.

 

Podróż na Daleki Wschód

Druga ekspozycja stała „Sztuka Dalekiego Wschodu” będzie zaprezentowana w sali na pierwszym piętrze. Stworzy ją kolekcja sztuki orientalnej, na którą składa się około 160 muzealiów: przedmioty rzemiosła artystycznego – użytkowe (np. naczynia) i dekoracyjne (np. figurki zwierząt), militaria, malarstwo, grafika, buddyjska sztuka sakralna czy monety.

 

Unijne dofinansowanie będzie więc nie tylko wsparciem przy ratowaniu zabytkowego obiektu. Pozwoli też stworzyć z dotychczasowego spichlerza miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne niż dotychczas. To zachowanie dziedzictwa kultury ludowej Mazowsza i jednocześnie magnez, który przyciągnie kolejnych turystów do Płocka.

 

Tytuł projektu: Remont zabytkowego Spichlerza Muzeum Mazowieckiego w Płocku dla utworzenia nowej ekspozycji stałej

Beneficjent: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Całkowita wartość projektu: 879 962,96 zł

Kwota dofinansowania: 747 968,52  zł

Działanie: 6.1 Kultura

Liczba wyświetleń: 309

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.