Aktualności

Dyskusja o rozwoju regionu

2015.04.02 09:05 , aktualizacja: 2015.04.02 10:11

Autor: oprac.na podst.mat. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Mazowieckie Forum Terytorialne fot. Agnieszka Stabińska
  • Mazowieckie Forum Terytorialne fot. Agnieszka Stabińska
  • Mazowieckie Forum Terytorialne fot. Agnieszka Stabińska
  • fot. Agnieszka Stabińska
  • Mazowieckie Forum Terytorialne fot. Agnieszka Stabińska
  • Mazowieckie Forum Terytorialne fot. Agnieszka Stabińska

Na Mazowszu powstaje Mazowieckie Obserwatorium Terytorialne. Będzie kontynuować analizy prowadzone w ramach wcześniejszych projektów samorządu województwa. Założenia funkcjonowania MOT przedstawione zostały podczas V posiedzenia Mazowieckiego Forum Terytorialnego.

 

Głównym tematem spotkania była nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Rozmawiano o monitorowaniu wdrażania trzech ważnych dla Mazowsza dokumentów – RPO WM 2014–2020, strategii rozwoju województwa i planu zagospodarowania przestrzennego regionu.

 

 – Te integralne ze sobą dokumenty tak naprawdę decydują o kierunkach rozwoju Mazowsza. Bardzo sobie cenimy opinie zaproszonych na forum gości. Dzięki temu jesteśmy bogatsi o ważny społecznie głos na ten temat – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Regionalne obserwatoria terytorialne

Obecnie wszystkie regiony zobowiązane są do ich tworzenia (zgodnie z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2010–2020). MOT jest odpowiedzią na zapisy dokumentu, które zakładają stworzenie sieci w całym kraju. Jednocześnie Mazowieckie Obserwatorium Terytorialne wykorzysta w swojej działalności rozwiązania i narzędzia do prowadzenia różnego typu analiz, wypracowane wcześniej w ramach projektu Trendy Rozwojowe Mazowsza.

 

Analizy MOT

Ich efekty będą cenną informacją dla zarządu województwa np. przy decydowaniu o przyznaniu środków unijnych na dany projekt czy przy podejmowaniu strategicznych decyzji związanych z działaniami samorządu województwa. To także nieoceniona pomoc dla samorządów lokalnych – powiatów i gmin. Jednocześnie zarząd województwa oczekuje od obserwatorium, że nie będzie tylko diagnozować i sprawozdawać, ale stanie się swoistym think tankiem Mazowsza.

 

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik istotny jest pełny monitoring rozwoju województwa mazowieckiego we wszystkich jego aspektach. Obserwatorium ma przede wszystkim scalać informacje na temat sytuacji regionu – efekty różnych analiz, badań, wyników monitoringu dokumentów strategicznych i ewaluacji. Chodzi o śledzenie zmian społecznych, gospodarczych i przestrzennych Mazowsza. Takie działania są niezbędne m.in. do sprawdzania tego, czy realizowane są założenia czołowych dokumentów województwa – strategii  rozwoju, regionalnej strategii innowacji, różnego typu programów.

Zadania obserwatorium będą wykonywane w sieci współpracy z partnerami wewnętrznymi (urzędem marszałkowskim, jednostkami organizacyjnymi województwa) i zewnętrznymi.

 

Liczba wyświetleń: 461

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.