Aktualności

10 mln zł na prorozwojowe inwestycje na Mazowszu

2015.04.02 15:50 , aktualizacja: 2015.04.03 09:30

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

8,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej otrzyma gmina Pilawa na instalację kolektorów słonecznych oraz rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Powiat sokołowski zyska 740 tys. zł na nowe atrakcje turystyczne, a Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim 717 tys. zł na remont swojej siedziby – zabytkowego Pałacu Dernałowiczów.

 

Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

Zielona energia

Montaż systemów kolektorów słonecznych na 11 budynkach użyteczności publicznej oraz 560 prywatnych posesjach zakłada projekt gminy Pilawa, który otrzyma ponad 4 mln zł unijnego dofinansowania. Inwestycja będzie realizowana w partnerstwie z sąsiednią gminą Borowie oraz Parafią Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa w Trąbkach. W sumie projekt obejmie swoim zasięgiem mieszkańców 32 miejscowości położonych w gminach Pilawa i Borowie. 

To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców obu gmin. Dzięki zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla poprawi się jakość powietrza na tym terenie. Natomiast wykorzystanie odnawialnych źródeł przełoży się na niższe rachunki za energię.

 

Tytuł projektu: Energia słoneczna przyszłością Mazowsza

Beneficjent: gmina Pilawa

Całkowita wartość projektu: 6 359 562,48 zł

Kwota dofinansowania: 4 097 881,20 zł

Działanie: 4.3 Ochrona powietrza, energetyka

 

Ekologiczna gospodarka wodno-ściekowa

Kolejna ekologiczna inwestycja w gminie Pilawa – rozbudowa gminnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Swoim zasięgiem oprócz miasta i gminy Pilawa, obejmie ona także teren powiatu garwolińskiego oraz miejscowości Trąbki i Wygoda.

Do tej pory udało się już przeprowadzić prace na terenie oczyszczalni ścieków w Pilawie. Obiekt został rozbudowany o stację odbiorów ścieków dowożonych oraz dwa reaktory biologiczne o pojemności 640 m³, wyposażone m.in. w pięciokomorowy selektor beztlenowy. Ponadto, wszystkie budynki na terenie oczyszczalni przeszły termomodernizację i wymianę dachów.

W ramach projektu przebudowano także sieć wodociągową przy ul. Wojska Polskiego oraz wybudowano 360,5 m sieci kanalizacyjnej. Inwestycja objęła m.in. usunięcie szkodliwego azbestu zastosowanego w starej sieci oraz wymianę 12 przyłączy.

Przed gminą ostatni etap prac – budowa sieci kanalizacji zbiorczej w Trąbkach oraz Wygodzie. Podłączonych zostanie do niej w sumie 88 budynków mieszkalnych.

 

Tytuł projektu: Rozwój społeczno-gospodarczy gminy Pilawa poprzez rozbudowę gminnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

Beneficjent: Miasto i Gmina Pilawa

Całkowita wartość projektu: 10 945 687,87 zł

Kwota dofinansowania: 4 458 762,42 zł

Działanie: Działanie 4.1. Gospodarka wodno-ściekowa.

 

Nowe szlaki turystyczne w powiecie sokołowskim 

Obecnie realizowany jest projekt budowy 3,2 km szlaków turystycznych oraz ścieżki rowerowej. Inwestycja obejmie obszar kilku miejscowości i gmin – w Kosowie Lackim, Sabniach, Kowiesach, Gródku, Skrzeszewie oraz Kamieńczyku.

Dodatkowo, powstaną Punkt Informacji Turystycznej oraz dwujęzyczna platforma informatyczna. Planowane jest także wydanie miejskiego przewodnika w trzech wersjach językowych oraz map turystycznych. Dla wszystkich mieszkańców powiatu dbających o kondycję fizyczną utworzona zostanie siłownia „pod chmurką”.

 

Tytuł projektu: Wzmocnienie potencjału turystycznego Powiatu Sokołowskiego

Beneficjent: Powiat Sokołowski

Całkowita wartość projektu: 1 005 532,89 zł

Kwota dofinansowania: 740 874,85 zł

Działanie: 6.2. Turystyka

 

W Mińsku Mazowieckim stawiają na kulturę

Pałac Dernałowiczów to nie tylko perełka architektoniczna, ale też swego rodzaju wizytówka miasta. Położony w centrum Mińska zabytek, otoczony parkiem krajobrazowym, przyciąga turystów. Mieszczący się w nim Miejski Dom Kultury jest ośrodkiem artystycznym, a także miejscem spotkań, dialogu i działań edukacyjnych. Zarówno budynek, jak i instytucja potrzebowały zmian, by dalej rozwijać swoją działalność.

Wnioskodawca – MDK, by poprawić stan techniczny zabytku, sięgnął po fundusze unijne. Dzięki przyznanej przez zarząd województwa dotacji (ponad 717 tys. zł) możliwa będzie wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Zostanie także zlikwidowany próg w drzwiach wejściowych budynku od strony dziedzińca. Pozwoli to usunąć bariery, które uniemożliwiały osobom na wózkach lub z dziećmi korzystanie z obiektu. Zakupiony zostanie „schodołaz” ułatwiający pokonywanie schodów wewnątrz budynku.

MDK wzbogaci również swoją ofertę kulturalną Zakupiony zostanie m.in. fortepian, który uświetni zarówno zajęcia, jak i imprezy organizowane przez placówkę. Placówka planuje bogatszy cykl audycji muzycznych dla dzieci i młodzieży, a w program prowadzonych warsztatów artystycznych włączona zostanie nauka gry na fortepianie. Poza tym pojawi się nowy sprzęt projekcyjny do wyświetlania filmów kinowych w technice cyfrowej oraz ekran. Mieszkańców Mińska czekają więc seanse kinowe – częściej i w lepszej jakości.

MDK postawił też na nowoczesne technologie. W ramach projektu stworzona zostanie aplikacja mobilna, spełniająca rolę kalendarza wydarzeń organizowanych w mieście. Korzystanie z niej będzie bezpłatne.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie zawartym pomiędzy MDK a gminą Mińsk Mazowiecki oraz gminą Mrozy.

 

Tytuł projektu: Poprawa stanu technicznego zabytkowego Pałacu Dernałowiczów w Mińsku Mazowieckim wraz ze wzbogaceniem oferty kulturalnej Miejskiego Domu Kultury

Beneficjent: Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

Całkowita wartość projektu: 1 197 056,91 zł

Kwota dofinansowania: 717 516,45 zł

Działanie: 6.1 Kultura

 

Liczba wyświetleń: 845

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.