Aktualności
Energia odnawialna efektywniej
2015.04.10 11:35 , aktualizacja: 2015.07.14 13:05
Autor: Katarzyna Mańska, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone projektowi SYSTEM (Systematyczne Zarządzanie Transformacją Energetyczną).
Energia odnawialna bardziej opłacalna
Prof. Reza Abhari przekonywał, dyrektor instytucji wdrażającej SYSTEM – Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu że projekt SYSTEM to rozwiązanie, które pozwala lokalizować potencjalne, opłacalne miejsca wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Ich wykorzystanie to nie tylko większa oszczędność, ale przede wszystkim – ochrona środowiska. Gminy coraz chętniej korzystają z alternatywnych źródeł energii – przykładem są montowane na dachach domów i instytucji publicznych instalacje solarne lub fotowoltaiczne, a także coraz częściej stawiane elektrownie wiatrowe. Do podjęcia decyzji o tym, jaki system sprawdzi się w konkretnej gminie, potrzebne jest takie narzędzie jak SYSTEM, które mogłoby pomóc w planowaniu energetyki.
Coraz bliżej sukcesu
Jak zaznaczył prof. Abhari, znaczna część projektu została już w ciągu 10 lat wypracowana. Są jednak luki, które trzeba wypełnić, m.in. dane GIS (System Informacji Geograficznej). Docelowo platforma powinna zawierać cztery moduły – danych (zebrane informacje), modeli (informacje połączone w związki), scenariuszy (badania wybiegające w przyszłość) i interesariuszy (moduł dla konkretnej grupy odbiorców np. inwestorów). Marszałek Adam Struzik poinformował, że województwo mazowieckie analizuje możliwość realizacji tego projektu. W najbliższym czasie zaplanowano kolejne spotkanie robocze, na którym kontynuowane będą przygotowania do przystąpienia do projektu. Bartosz Dubiński, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej jest przekonany, że system będzie przydatnym narzędziem w codziennej pracy samorządu, nie tylko na poziomie województwa, gdzie mógłby być instrumentem standaryzującym rozwiązania dotyczące energetyki, ale przede wszystkim w terenie.
Współpraca z ekspertami
Gośćmi marszałka byli: prof. Reza Abhari, dyrektor instytucji wdrażającej SYSTEM – Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu i dr Anna Gawlikowska, koordynator projektu. Obecni byli również prof. Marek Banaszkiewicz, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, naukowcy z Instytutu Geodezji i Kartografii, Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN w Gdańsku, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Transferu Technologii Wojskowej Akademii Technicznej a także przedstawiciele województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego.
Liczba wyświetleń: 364
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.